Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amnestia na Ukrainie nie dla Tymoszenko

W projekcie przekazanej parlamentowi ustawy stwierdzono, że amnestią nie będąobjęte osoby, które dopuściły się nadużycia władzy, oraz skazani za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Rząd Ukrainy przygotował projekt ustawy o amnestii, która ma być ogłoszona jeszcze w tym roku i objąć około 1500 więźniów skazanych za lekkie przestępstwa. Amnestia nie będzie jednak dotyczyć osób, odsiadujących wyroki za nadużycie władzy.

Oznacza to, że nie może na nią liczy dwójka najbardziej znanych ukraińskich więźniów, była premier Julia Tymoszenko, oraz były szef MSW Jurij Łucenko, których uwolnienia domagają się Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

W projekcie przekazanej parlamentowi ustawy o amnestii jasno stwierdzono, że nie będą nią objęte osoby, które dopuściły się nadużycia władzy, oraz skazani za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych.

_ Rząd proponuje Radzie Najwyższej (parlamentowi) wyłączenie z amnestii Tymoszenko i Łucenki _ - komentują tę wiadomość ukraińskie media.

Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Opozycyjna polityk uważa, że jej wyrok inspirował obecny prezydent Wiktor Janukowycz, z którym przegrała wybory w 2010 roku. Tymoszenko zarzuca Janukowyczowi dążenie do wyrugowania jej z polityki.

Łucenko, minister spraw wewnętrznych w gabinecie Tymoszenko, został skazany w lutym bieżącego roku na cztery lata więzienia za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych. Przyznał m.in. swemu kierowcy dodatek emerytalny o równowartości 16 tys. złotych.

Jako osoby skazane Tymoszenko i Łucenko nie mogą uczestniczyć w wyznaczonych na 28 października wyborach parlamentarnych na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko przynaje się Polakowi do błędów _ Zrobiła na mnie wrażenie osoby bardzo skupionej. Mówiła także o swoich błędach z przeszłości, kiedy rządziła, ale mówiła również, że starała się nigdy nie naruszać zasad demokracji. _
Oferował byłą premier za 7 mld dolarów? W ubiegłym roku Julia Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy podpisywaniu za czasów jej rządów umów gazowych z Rosją.
Oskarżą Tymoszenko o udział w zabójstwie Zarzut udziału Tymoszenko w zabójstwie zostanie jej postawiony, gdy tylko zakończy ona leczenie szpitalne.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, ukrainia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz