Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amnestia dla aktywistów Greenpeace'u. Duma zaakceptowała

0
Podziel się:

Zatrzymani i oskarżeni przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej o chuligaństwo aktywiści Greenpeace skorzystają z amnestii już po podaniu uchwały izby niższej parlamentu do publicznej wiadomości.

Amnestia dla aktywistów Greenpeace'u. Duma zaakceptowała
(PAP/EPA)

Duma Państwowa przyjęła dzisiaj rano poprawkę do przedłożonego przez prezydenta Rosji Władimira Putina projektu uchwały o amnestii, przewidującą objęcie tym aktem nie tylko skazanych za chuligaństwo, ale także podejrzanych i oskarżonych o takie przestępstwo.

Oznacza to, że zatrzymani po proteście na Morzu Barentsa i oskarżeni przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej o chuligaństwo aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace będą mogli skorzystać z amnestii już z chwilą podania uchwały izby niższej parlamentu Rosji do publicznej wiadomości, a nie dopiero po ewentualnym wyroku sądu.

Poprawka ta została przyjęta w toku drugiego czytania prezydenckiego projektu. Za jego skierowaniem do trzeciego (ostatniego) czytania, zaplanowanego na środowe popołudnie, opowiedziało się 445 z 450 deputowanych. Przy takim poparciu trzecie czytanie będzie czystą formalnością.

Uchwała wejdzie w życie z chwilą opublikowania jej przez rządową _ Rossijską Gazietę _ i parlamentarną _ Parlamientską Gazietę _, co - jak się oczekuje - nastąpi w piątek.

W wypadku chuligaństwa (artykuł 213 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej), o co oskarżono ekologów Greenpeace'u, w tym obywatela Polski Tomasza Dziemianczuka, projekt Putina nie przewidywał możliwości umorzenia śledztwa, przewidywał natomiast darowanie kary za takie przestępstwo. Jeśli Duma nie skorygowałaby tego punktu - co uczyniła w porozumnieniu z Kremlem - działacze Greenpeace'u musieliby czekać w Rosji na proces i ewentualny wyrok sądu.

Amnestia jest poświęcona 20. rocznicy uchwalenia konstytucji FR. Szacuje się, że z jej dobrodziejstwa skorzysta około 25 tys. osób.

Nie będzie ona dotyczyć przestępstw gospodarczych i przestępstw popełnionych z użyciem przemocy, tj. zagrożonych karą powyżej pięciu lat pozbawienia wolności. Projekt uchwały przewiduje zwolnienie z odbywania kary lub odpowiedzialności karnej osób niepełnoletnich, kobiet wychowujących małe dzieci, kobiet ciężarnych, kobiet w wieku powyżej 55 lat, mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, inwalidów I i II grupy oraz osób mających zasługi dla Federacji Rosyjskiej.

Poza ekologami z Greenpeace'u z amnestii skorzystają też członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina, odbywające kary dwóch lat łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, a także część opozycjonistów aresztowanych w maju 2012 roku podczas demonstracji na placu Bołotnym w Moskwie przeciwko powrotowi Putina na Kreml.

Amnestia nie obejmie czynów, za które na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazany został jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny i za które od ponad 10 lat siedzi w więzieniu krytyk Kremla, były prezes koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew.

Czytaj więcej w Money.pl
Sensacyjne doniesienia ws. amnestii w Rosji Prezydent Władimir Putin przesłał do parlamentu projekt ustawy o amnestii, która może objąć członkinie grupy Pussy Riot i 30 ekologów z Greenpeace'u aresztowanych za akcję na Morzu Barentsa.
Wszyscy aktywiści Greenpeace wypuszczeni Po czwartkowej akcji policja zatrzymała 46 aktywistów Greenpeace.
Greenpeace chwali Chiny za ekologię Od momentu objęcia władzy nowi przywódcy ChRL często podkreślają chęć rozwiązania trapiącego kraj i frustrującego społeczeństwo problemu silnego zanieczyszczenia powietrza.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)