Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amnestia dla aktywistów Greenpeace. Wszyscy zgodzili się na umorzenie śledztwa

0
Podziel się:

- Nikt z 30 członków załogi statku Arctic Sunrise nie sprzeciwił się umorzeniu śledztwa na mocy amnestii - oświadczył Benesławski cytowany przez agencję Interfax.

Amnestia dla aktywistów Greenpeace. Wszyscy zgodzili się na umorzenie śledztwa
(PAP/EPA)

Wszyscy aktywiści Greenpeace'u zatrzymani we wrześniu po akcji protestacyjnej na Morzu Barentsa zgodzili się na umorzenie śledztwa na mocy amnestii - poinformował dziś Anton Benesławski, adwokat tej międzynarodowej organizacji ekologicznej w Rosji.

_ Nikt z 30 członków załogi statku "Arctic Sunrise" nie sprzeciwił się umorzeniu śledztwa na mocy amnestii _ - oświadczył Benesławski cytowany przez agencję Interfax.

Prawnik Greenpeace'u dodał, że teraz wszystko zależy od tego, ile czasu będzie potrzebował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej na przeprowadzenie niezbędnych procedur. Zdaniem Benesławskiego decyzja o umorzeniu śledztwa może zostać ogłoszona w tym tygodniu.

Wśród ekologów czekających na decyzję Komitetu Śledczego jest obywatel Polski Tomasz Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie wszyscy przebywają w Petersburgu. Ci spośród nich, którzy nie są rosyjskimi obywatelami, a którzy chcą opuścić terytorium Rosji, muszą w Federalnej Służbie Migracyjnej (FMS) uzyskać wizę tranzytową.

W ubiegłą środę Duma Państwowa podjęła zainicjowaną przez prezydenta Władimira Putina uchwałę o amnestii, która objęła także aktywistów Greenpeace'u. Amnestię ogłoszono z okazji 20. rocznicy uchwalenia rosyjskiej konstytucji.

18 września działacze Greenpeace z pokładu _ Arctic Sunrise _ usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska, na północy Rosji.

Sąd rejonowy w tym mieście nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi _ Arctic Sunrise _, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów.

Początkowo Komitet Śledczy oskarżał ich o terroryzm, jednak później postawił im zarzut piractwa, za co groziło im do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października Komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z _ piractwa _ na _ chuligaństwo _. Wszyscy zatrzymani w końcu listopada zostali zwolnieni za kaucją.

Aktywiści Greenpeace'u odrzucają wszystkie oskarżenia. Podkreślają, że ich protest był akcją pokojową, a _ Arctic Sunrise _ nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy Gazpromu.

Czytaj więcej w Money.pl
Już wkrótce wolni? Aktywiści Greenpeace, którzy spędzili w rosyjskich aresztach 2 miesiące po pokojowym proteście przeciw wydobyciu ropy w Arktyce, odetchnęli z ulgą. Duma głosowała wczoraj za uwzględnieniem ich w planowanej amnestii. Podkreślają jednak przy tym, że "Arktyki amnestia nie obejmuje" i potrzebne jest stworzenie mechanizmów jej ochrony. W rosyjskim parlamencie, Dumie, przegłosowano poprawki rozszerzające dekret o amnestii ...
Amnestia dla aktywistów? 9 listopada rosyjski dziennik Izwiestija doniósł, że prezydent Putin przedstawił rosyjskiej Dumie projekt amnestii, która jest planowana na 12 grudnia br. w związku z dwudziestoleciem uchwalenia konstytucji Federacji Rosyjskiej. "Oczywiście to dobra wiadomość, ale jesteśmy dalecy od świętowania. Na razie to jedynie doniesienie rosyjskiej gazety, a przez ostatnie dwa miesiące nauczyliśmy się traktować takie informacje ...
Sensacyjne doniesienia ws. amnestii w Rosji Prezydent Władimir Putin przesłał do parlamentu projekt ustawy o amnestii, która może objąć członkinie grupy Pussy Riot i 30 ekologów z Greenpeace'u aresztowanych za akcję na Morzu Barentsa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)