Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykańskie wojsko przytaluje do Polski

0
Podziel się:

Mają się szkolić korzystając ze środków nawigacyjnych oraz infrastruktury polskiej bazy.

Amerykańskie wojsko przytaluje do Polski
(AP/Fotolink/East News)

Pierwszy rotacyjny pododdział lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przylatuje do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu (Wielkopolskie)._ _

_ Około 11.00 kilkunastoosobową grupę amerykańskich lotników z bazy w Ramstein w Niemczech przywiezie do Powidza transportowiec C-130J Hercules (na zdj.). Następnego dnia z 50 żołnierzami około godziny 13 dotrą tam kolejne dwa takie maszyny _ - poinformował rzecznik Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

Amerykanie pozostaną w Powidzu do 10 marca. W tym czasie mają się szkolić korzystając ze środków nawigacyjnych oraz infrastruktury polskiej bazy. Program treningu przewiduje m.in. precyzyjny zrzut ładunków na poligonie, loty w ugrupowaniu i goglach noktowizyjnych. W planie są także szkolenia teoretyczne, wymiana doświadczeń w eksploatacji samolotów C-130.

Jak dodał Goławski, lotnicy z Powidza wykorzystają kontakty z kolegami z Ramstein do przygotowań przed ćwiczeniami lotnictwa _ Rodeo _ w USA, w których w tym roku pierwszy raz weźmie udział polski Hercules.

Zgodnie z dwustronnym porozumieniem Amerykanie będą przylatywali do Polski na ćwiczenia raz na kwartał - dwa razy w roku mają przylatywać bojowe F-16, korzystając z baz w Łasku i w poznańskich Krzesinach; dwa razy transportowe C-130 Hercules, które będą stacjonować w Powidzu. W ramach wymiany szkoleniowej polscy oficerowie w USA będą służyć w bazach Luke (Arizona) i Pope (Północna Karolina), gdzie też stacjonują F-16 i C-130.

Czytaj więcej w Money.pl
USA złożą wyjaśnienia ws. tajnej wojny? Okazją do takich wyjaśnień będzie przesłuchanie nominowanego na szefa CIA Johna Brennana.
Amerykanie ryzykują. Będą popierać konflikty - _ Nasi ludzie nie mogą żyć w bunkrach i pracować _ - podkreśliła Clinton.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)