Notowania

wojna w afganistanie
25.03.2013 12:24

Amerykańskie więzienie w Afganistanie już pod kontrolą kraju

Całkowite przekazanie więzienia stanowi ważną część globalnego procesu przekazywania odpowiedzialności za sferę bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(United States Marine Corps/Public Domain)

Dowództwo wojsk USA poinformowało, że po miesiącach rozmów z władzami Afganistanu całkowicie przekazały im tego dnia kontrolę nad więzieniem w Bagram koło Kabulu, zwanym afgańskim Guantanamo.

Zakład karny w Bagram był przedmiotem burzliwych dyskusji między Kabulem a Waszyngtonem. Stany Zjednoczone obawiały się uwolnienia przetrzymywanych w Bagram talibów, kiedy placówka przejdzie pod kontrolę Afgańczyków.

Całkowite przekazanie więzienia stanowi _ ważną część globalnego procesu przekazywania odpowiedzialności za sferę bezpieczeństwa siłom afgańskim _ - ocenił dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, amerykański generał Joseph Dunford.

Przekazanie więzienia w ręce Afgańczyków, początkowo przewidziane na 9 marca, zostało przełożone w ostatniej chwili, gdy prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył, że wśród więźniów _ są niewinni _ i zostaną oni wypuszczeni na wolność, gdy Amerykanie przekażą Bagram.

Już we wrześniu ubiegłego roku Amerykanie przekazali Afgańczykom ok. 3 tys. więźniów, zwłaszcza domniemanych członków Al-Kaidy i talibów. Ale cudzoziemcy, głównie Pakistańczycy, którzy na ochotnika przybyli do Afganistanu, by walczyć po stronie rebeliantów, pozostali w części więzienia, nad którą kontrolę zachowali jeszcze Amerykanie.

Jak podkreślił w poniedziałek generał Dunford, niektórzy z tych osadzonych, kiedy zostaną uwolnieni _ będą stanowić realne zagrożenie _.

Według działaczy praw człowieka amerykańscy śledczy stosowali tortury zarówno wobec jeńców przetrzymywanych w Guantanamo, jak i w Bagram. Obrońcy praw człowieka nie mają natomiast żadnych wątpliwości, że tortury stosowane są notorycznie w afgańskich więzieniach, do których przekazani zostali afgańscy jeńcy.

USA i ich sojusznicy z NATO przygotowują się do ostatecznego wycofania międzynarodowych sił z Afganistanu, co ma nastąpić do końca 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Truma z ciałem polskiego żołnierza już w kraju W Afganistanie śmierć poniosło 39 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny.
Strajk głodowy w Guantanamo rozszerza się Już 24 więźniów osadzonych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie bierze udział w trwającym od lutego strajku głodowym.
W Afganistanie zginął polski żołnierz W wyniku wybuchy miny-pułapki w Afganistanie zginął starszy szeregowy Paweł Ordyński - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Jacek Sońta.
Tagi: wojna w afganistanie, joseph dunford, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz