Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykańskie F-16 przylecą do Polski. Razem z nimi 300 żołnierzy

0
Podziel się

To odpowiedź USA na sytuację na Ukrainie - przyznaje amerykański ambasador w Polsce Stephen Mull.

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak
Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak (Bartosz KRUPA/East News)
bErmIfmd

W przyszłym tygodniu przyleci do Polski 12 amerykańskich myśliwców F-16. Potwierdził to minister obrony Tomasz Siemoniak i amerykański ambasador w Polsce, Stephen Mull. Samolotom będzie towarzyszyć 300 amerykańskich żołnierzy personelu lotniczego.

[Aktualizacja: 19:08]

Minister Siemoniak powiedział na specjalnym briefingu, że Amerykanie przybędą do Polski, aby wziąć udział w rozszerzonych ćwiczeniach lotniczych Aviation Detachement. Z prośbą o to zwróciła się strona polska. Amerykańscy żołnierze zostaną w naszym kraju tak długo, jak będzie to potrzebne. Minister nie powiedział, gdzie odbędą się ćwiczenia. Wcześniej informowano, że ich bazą będzie lotnisko w Łasku.

bErmIfmf

Ambasador Mull przyznał, że wysłanie do Polski amerykańskich samolotów jest formą wsparcia sojuszników w obecnej sytuacji, związanej z wydarzeniami na Ukrainie. - _ Chcemy zapewnić naszych sojuszników, że gwarancje bezpieczeństwa są aktualne _ - podkreślił ambasador Stanów Zjednoczonych.

W środę szef Pentagonu Chuck Hagel zapowiedział, że podczas kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. Tego samego dnia Siemoniak powiedział, że najbliższa edycja wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń lotniczych będzie znacznie większa niż planowano. Takie rotacyjne ćwiczenia z udziałem samolotów transportowych i wielozadaniowych odbywają się cztery razy do roku. Zapoczątkowano je w 2013 r.

Do tej pory rozpoczęcie najbliższej dwutygodniowej rotacji amerykańskiego pododdziału lotniczego w Polsce planowano na koniec marca w bazie lotnictwa transportowego w Powidzu (Wielkopolskie).

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki we Freedonii. Rząd interweniuje Żołnierze wojsk specjalnych z 15 państw NATO i UE wezmą udział w największych w tym roku sojuszniczych manewrach tego typu sił.
Ćwiczenia pilotów F-16. Co jest najtrudniejsze? Ambasador USA Stephen Mull i dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski spotkali się dzisiaj w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego Łasku z polskimi i amerykańskimi pilotami F-16 uczestniczącymi we wspólnych cyklicznych ćwiczeniach.
Gaz ziemny jako środek nacisku na Rosję? Administracja Baracka Obamy usiłuje posłużyć się gazem ziemnym jako bronią w celu ukrócenia wpływów Władimira Putina na Ukrainie i w UE - pisze dzisiaj New York Times.
bErmIfmG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)