Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanin zaginiony w Iranie był agentem CIA

0
Podziel się:

By uniknąć pozwu sądowego, agencja zapłaciła rodzinie Levinsona 2,5 miliona dolarów.

Amerykanin zaginiony w Iranie był agentem CIA
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Były agent FBI Robert Levinson pojechał na misję dla CIA, nie była ona jednak zaakceptowana przez przełożonych. Tak wynika z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez agencję Associated Press.

Robert Levinson udał się na należąca do Iranu wyspę Kish w 2007 roku i wtedy ślad po nim zaginął. W 2010 roku jego rodzina otrzymała nagranie wideo, a rok później jego zdjęcie. Nie wiadomo było, kto go przetrzymuje.

Amerykanie oskarżyli o porwanie irańskie służby specjalne. Jednocześnie zaprzeczali, że pracował dla służb wywiadowczych. Wczoraj agencja Associated Press poinformowała jednak, że Levinson pracował dla CIA. Do Iranu pojechał jednak bez zgody przełożonych, o jego misji wiedziała tylko niewielka grupa analityków, co doprowadziło do skandalu wewnątrz agencji. By uniknąć pozwu sądowego, CIA zapłaciła rodzinie Levinsona 2,5 miliona dolarów. Z pracy zwolniono tez trzech analityków i zaostrzono wewnętrzne procedury dotyczące misji zagranicznych.

Associated Press poinformowała, że od 2010 roku trzykrotnie była proszona przez władze USA o niepublikowanie informacji na ten temat. Za każdym przedstawiciele rządu przekonywali dziennikarzy, że są bliscy uwolnienia zaginionego agenta. Ponieważ były to puste obietnice, AP zdecydowała się na publikację wyników reporterskiego śledztwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskie drony zabiły 400 cywilów! Dokument, sporządzony został przez specjalnego sprawozdawcę ONZ do spraw praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona
Skazany były agent CIA zatrzymany w Panamie Władze Włoch wystąpią o ekstradycję Amerykanina.
Snowden znajdzie azyl w Wenezueli albo Boliwii Były pracownik CIA, który ujawnił światu tajniki systemu inwigilacji PRISM, może wieść spokojne życie w Wenezueli albo Boliwii. Jeśli uda mu się do nich dotrzeć.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)