Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie ujawniają nowe fakty w sprawie zamachu w Bostonie

0
Podziel się:

Sekretarz bezpieczeństwa kraju Janet Napolitano ujawniła, dlaczego jednego z zamachowców wpuszczono do kraju, mimo ostrzeżeń FBI.

Amerykanie ujawniają nowe fakty w sprawie zamachu w Bostonie
(PAP/EPA)

Amerykańskie władze wiedziały o podróży do Rosji w 2012 roku Tamerlana Carnajewa. Potwierdziła to sekretarz do spraw bezpieczeństwa kraju USA Janet Napolitano. Wcześniej informowano, że FBI przegapiło wyjazd starszego z braci oskarżonych o podłożenie bomby w Bostonie.

Początkowo amerykańskie media donosiły, że 26-letni Tamerlan Carnajew pojechał do Rosji pod innym nazwiskiem. Później informowano, że FBI przegapiło jego wyjazd z powodu literówki w nazwisku. Podczas przesłuchań w Kongresie sekretarz bezpieczeństwa kraju Janet Napolitano przyznała jedna, że mimo błędu, system komputerowy ostrzegł straż graniczną o jego wyjeździe.

Napolitano wyjaśniła, że pół roku później Carnajew został wpuszczony do USA bez żadnych problemów ponieważ wygasła ważność ostrzeżenia jakie przy jego nazwisku umieściło FBI.

Władze USA nie znalazły jednak na razie dowodów na powiązania zastrzelonego przez policję Tamerlana Carnajewa z organizacjami terrorystycznymi.

Dżochar oskarżonyPoprawia się stan zdrowia Dżochara Carnajewa. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, co oznacza, że czeka go proces sądowy. Wczoraj, władze USA oskarżyły go o użycie _ broni masowego rażenia _.W terminologii politycznej i wojskowej za broń masowego rażenia uważa się broń jądrową, chemiczną lub biologiczną, której użycie może spowodować dużą liczbę ofiar.

W amerykańskim kodeksie karnym używa się jednak innej, znacznie szerszej definicji. Tu broń masowego rażenia definiowana jest jako bomba, granat czy rakieta ważąca więcej niż 4 uncje czyli 118 gramów. Za taką broń uważa się także ładunki zawierające substancje chemiczne lub biologiczne, których użycie może spowodować śmierć lub obrażenia.

Prawnicy spierają się czy definicja ta nie jest za szeroka. Jest ona jednak stosowana w sprawach związanych z terroryzmem. Oskarżeni o zamach na mecie bostońskiego maratonu bracia Carnajew posłużyli się dwiema bombami domowej produkcji. Były to szybkowary wypełnione prochem, gwoździami i śrutem. Ważyły one po kilka kilogramów każdy, co kwalifikuje je jako broń masowego rażenia w rozumieniu amerykańskich kodeksów karnych - zarówno stanowych jak i federalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe ustalenia w sprawie z Bostonu Komendant główny policji w podbostońskim Watertown podał szczegóły zatrzymania młodszego z braci.
Skutki zamachu w Bostonie. Rosja musi... Związek między zamachowcami z Bostonu a Północnym Kaukazem zwrócił ponownie uwagę na nierozwiązane problemy tego regionu na skraju Europy.
Oto motyw zamachów w Bostonie Zatrzymanemu Dżocharowi Carnajewowi, 19-latkowi czeczeńskiego pochodzenia, postawiono zarzuty, które mogą doprowadzić go do celi śmierci. Jego brat Tamerlan zginął w czasie policyjnej obławy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)