Notowania

wikileaks
11.06.2011 14:31

Amerykanie nie byli wobec nas lojalni?

Wikileaks: Daniel Fried z Departamentu Stanu USA relacjonował szefowi NATO Jaapowi de Hoop Schefferowi postępy w rozmowach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nevada Tumbleweed/cc/flickr)

W lipcu 2008 r. Daniel Fried z Departamentu Stanu USA relacjonował ówczesnemu szefowi NATO Jaapowi de Hoop Schefferowi postępy w sprawie polsko-amerykańskich negocjacji na temat planów tarczy antyrakietowej - wynika z depeszy opublikowanej przez Wikileaks.

W poufnej depeszy z 25 lipca 2008 r. ówczesny charge d'affaires misji USA przy NATO, Richard G. Olson, relacjonuje spotkanie Frieda, ówczesnego dyrektora wydziału ds. Europy i Eurazji w amerykańskim Departamencie Stanu, z szefem NATO z 22 lipca w Brukseli.

Jednym z omówionych w depeszy tematów jest kwestia negocjacji między Waszyngtonem a Warszawą w sprawie rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terytorium Polski - inicjatywy ówczesnej administracji George'a W. Busha.

Olson pisze, że Fried poinformował Scheffera o swoim spotkaniu 21 lipca z - jak to ujęto w depeszy - _ polskim premierem Sikorskim na temat obrony przeciwrakietowej, mówiąc że Polacy prosili o stacjonowanie baterii amerykańskich pocisków Patriot w Polsce _.

_ USA proponowały rozmieszczenie Patriotów raczej w sposób rotacyjny niż na stałe, lecz Polacy chcieli więcej. USA rozważały, jakie jeszcze inne oferty mogłyby złożyć, lecz niechętnie zapatrywały się na gwarancje dla stałego stacjonowania Patriotów _ - czytamy w depeszy.

_ Fried powiedział, że przekazał Polakom, iż jeśli kwestia Patriotów jest główną niezałatwioną sprawą, to dobrze byłoby rozwiązać wszystkie drugorzędne sprawy, a następnie skupić uwagę na kwestii Patriotów _ - napisano w depeszy.

Uważał, że obie strony obecnie zaoferowały wystarczająco dużo, by podpisać umowę w sprawie: strategicznego partnerstwa, gotowości do opracowania kwestii sfinansowania zakupu systemu obrony przeciwrakietowej PAC i innych celów oraz rotacyjnego rozmieszczenia pocisków antyrakietowych Patriot.

_ Sekretarz generalny NATO powiedział, że ostrzegł Polaków, aby nie podkopywali Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, domagając się coraz więcej od USA na podstawie bilateralnych umów w ramach porozumienia o obronie przeciwrakietowej _ - czytamy w depeszy.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że to kolejna nota dyplomatyczna, która z jednej strony potwierdza, że rząd Polski twardo negocjował z Amerykanami sprawę tarczy i zdecydowanie dbał i dba o polskie interesy, ale z drugiej strony przypomina, że do różnych rewelacji Wikileaks należy podchodzić ostrożnie.

Zwrócił uwagę, że we wspomnianej depeszy jest sporo błędów. _ To kolejna depesza, w której minister Sikorski jest określany jako PM, czyli premier Polski, a nie FM, czyli minister spraw zagranicznych _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl

Tagi: wikileaks, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz