Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykanie już niedługo zniosą wizy dla Polaków?

0
Podziel się

Jest szansa, że prezydent Barack Obama podczas wizyty w Polsce wyrazi poparcie dla projektu ustawy w tej sprawie.

Amerykanie już niedługo zniosą wizy dla Polaków?
(ec.europa.eu)
bEgWPRQl

Republikański senator Mark Kirk liczy na to, że prezydent Barack Obama podczas nadchodzącej wizyty w Polsce poprze projekt ustawy dotyczącej zniesienia wiz dla Polaków. Kirk wyraził taką opinię w sobotę, podczas obchodów 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Chicago.

Senator z Illinois jest jednym z czterech ustawodawców, którzy na początku marca zgłosili projekt ustawy w tej sprawie w Kongresie USA.

_ - Prezydent Barack Obama będzie w Polsce 27-28 maja i mam nadzieję, że podczas tej wizyty wyrazi swoje poparcie dla projektu ustawy w sprawie przyłączenia Polski do ruchu bezwizowego, projektu sponsorowanego przeze mnie i senator Barbarę Mikulski _ - powiedział senator Kirk podczas uroczystości złożenia wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Chicago.

bEgWPRQn

Senator Kirk wyraził przekonanie, że nowa ustawa zdobędzie w Kongresie poparcie ustawodawców z obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej. Jego zdaniem nadchodząca wizyta Obamy w Polsce będzie w tej sprawie kluczowa.

_ - Myślę, że atmosfera w Kongresie jest bardzo sprzyjająca, ale szansę na przyjęcie jakiejkolwiek ustawy wzrastają wraz ze wsparciem prezydenta. Mam nadzieję, że taką deklarację usłyszymy podczas jego pobytu w Warszawie _ - powiedział senator Kirk.

Podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, których obywatele muszą starać się o wizy przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych.

Projekt ustawy, którego współsponsorem jest senator Mark Kirk, przewiduje zmianę kryterium wejścia do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Obecnie jest to wymóg zejścia danego kraju poniżej progu 3 procent odmów wniosków o wizę. Polska tego wymogu nie spełnia. W nowej ustawie najważniejszy będzie odsetek obywateli nielegalnie przedłużających pobyt w Stanach Zjednoczonych. Nie może on przekraczać 3 procent obywateli przebywających po wygaśnięciu amerykańskiej wizy. Senator z Illinois jest przekonany, że Polska spełni nowe kryteria.

bEgWPRQt

Oprócz senatora Marka Kirka współsponsorami projektu ustawy dotyczącej wiz dla Polaków jest senator z Maryland Barbara Mikulski oraz demokratyczni kongresmani ze stanu Illinois - Mike Quigley i Dan Lipinski.

Republikanin Mark Kirk, po wyborach z ubiegłego roku, zajął miejsce senatora stanu Illinois, które zajmował wcześniej prezydent Barack Obama. Wcześniej był członkiem Izby Reprezentantów. Podczas kampanii wyborczej Kirk wielokrotnie podkreślał swoje poparcie do przyłączenia Polski do programu ruchu bezwizowego. W jego okręgu wyborczym znajduje się liczny elektorat polsko-amerykański.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t97447.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wizy;do;usa;do;2013;to;krok;w;przod,134,0,731526.html) "Wizy do USA do 2013. To krok w przód" Grzegorz Schetyna uważa, że sprawę wiz nie należy uważać za pierwszoplanową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t124637.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zniesienie;wiz;dla;polakow;to;dla;obamy;priorytet,250,0,731386.html) Zniesienie wiz dla Polaków to dla Obamy priorytet Obama: _ Polska to jeden z naszych najbliższych sojuszników na świecie _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t86359.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polonia;nie;odpuszcza;w;sprawie;wiz,98,0,821858.html) Polonia nie odpuszcza w sprawie wiz Nowa strategia ma uświadomić przeciętnym Amerykanom niesprawiedliwe traktowanie Polaków.
bEgWPRQO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)