Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykanie dręczą informatora Wikileaks

0
Podziel się

Amnesty International broni przetrzymywanego przez USA Bradley'a Manninga.

Amerykanie dręczą informatora Wikileaks
(Prebranac/Dreamstime)
bEgXvbvp

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International oskarżyła Stany Zjednoczone o _ nieludzkie _ traktowanie 23-letniego żołnierza, który podejrzany jest o przekazanie tajnych informacji demaskatorskiemu portalowi internetowemu Wikileaks.

AI pisze w oświadczeniu, że amerykański żołnierz Bradley Manning od lipca ubiegłego roku przez 23 godzinny dziennie jest przetrzymywany w celi, gdzie prawie nie ma możliwości poruszania się, nie dano mu poduszki ani prześcieradła, nie ma też żadnych rzeczy osobistych.

W ubiegłym tygodniu Amnesty zaapelowała do ministra obrony USA Roberta Gatesa o poprawę warunków przetrzymywania Manninga.

bEgXvbvr

_ - Jesteśmy zaniepokojeni, bo warunki odbywania kary przez Bradleya Manninga są niepotrzebnie surowe i stanowią przypadek nieludzkiego traktowania ze strony władz amerykańskich _ - pisze w komunikacie dyrektorka programowa AI ds. obu Ameryk Susan Lee.

_ - Manning nie został skazany za żadne przestępstwo, a mimo to władze wojskowe zdają się stosować wszelkie możliwe metody, by go ukarać podczas zatrzymania _ - podkreśliła, zwracając uwagę, że stawia to pod znakiem zapytania przestrzeganie przez USA zasady domniemania niewinności.

18 stycznia Manning został objęty specjalnym nadzorem z powodu możliwości samobójstwa, w związku z czym odebrano mu bieliznę i okulary, bez których - jak sam twierdzi - jest _ praktycznie ślepy _. Ograniczenia te cofnięto następnego dnia po proteście jego adwokata.

Żołnierz jest pod _ nadzorem najwyższego stopnia _, co oznacza, że ma skute ręce i nogi, chociaż nie dopuszczał się w więzieniu aktów przemocy ani wykroczeń dyscyplinarnych - podkreśla AI. Objęto go także procedurą zapobiegania zranieniu, choć psychiatra wojskowy uznał to za zbędne. Oznacza to m.in., że jest co pięć minut przeszukiwany.

bEgXvbvx

W kwietniu 2010 r. Wikileaks opublikował zdjęcia z ataku śmigłowców USA w Iraku z 2007 roku, w którym zostało zabitych m.in. dwóch dziennikarzy Reutera. Manninga zatrzymano w następnym miesiącu, zarzucając mu _ ujawnienie tajnych informacji _ i _ przekazanie informacji dotyczących obrony narodowej nieupoważnionej osobie _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t123302.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/skazany;za;dostarczanie;informacji;wikileaks,159,0,756639.html) Skazany za dostarczanie informacji Wikileaks Były bankier Rudolf Elmer został dziś skazany na karę grzywny w zawieszeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t125421.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;usa;kombinuja;jak;uciszyc;wikileaks,125,0,750205.html) W USA kombinują, jak uciszyć Wikileaks Amerykańscy śledczy zażądali w formie nakazu sądowego wglądu w konto portalu na Twitterze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wycofuja;sie;z;likwidacji;guantanamo,136,0,749960.html) USA wycofują się z likwidacji Guantanamo Obama podpisał budżet Pentagonu. Nie ma w nim pieniędzy na zamknięcie więzienia.
bEgXvbvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)