Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Amber Gold
24.08.2012 12:30

Amber Gold jest winna co najmniej 112 mln złotych

Do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zgłaszają się poszkodowani klienci firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal WARGIN/East News)

Do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęło 1697 zawiadomień od klientów Amber Gold, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez spółkę. Ich roszczenia opiewają na 112 mln 114 tys. zł - poinformował w piątek Wojciech Szelągowski z gdańskiej prokuratury.

Szelągowski wyjaśnił PAP, że są to zawiadomienia składane zarówno w biurze podawczym gdańskiej prokuratury, jak i innych prokuraturach, komisariatach policji oraz delegaturach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na terenie całego kraju.

6 sierpnia podczas konferencji prasowej w Gdańsku Marcin P. poinformował, że Amber Gold ma ok. 7 tys. aktywnych klientów, którzy zdeponowali w spółce ok. 80 mln zł.

Prokurator zwrócił uwagę, że trudno jest powiedzieć, czy Marcin P., przekazując informację o liczbie klientów, miał na myśli klientów, czy liczbę kont. _ Podajemy liczbę zawiadomień, ale wśród składających jest dużo osób, które miały zawartych po kilka umów _ - dodał. _ Jeszcze znacząca liczba klientów gdańskiej spółki nie złożyła zawiadomień _ - zaznaczył.

Dodał, że w prowadzonym śledztwie dotyczącym Amber Gold śledczy wnikliwie analizują dokumenty zabezpieczone podczas przeszukań przez ABW siedzib związanych z działalnością gdańskiej spółki. _ Praca zespołu jest ukierunkowana na analizę całej dokumentacji finansowo-księgowej spółki, którą prokuratura ocenia jako bardzo istotną w tej sprawie _ - tłumaczył.

Jak powiedział, prokuratura analizuje np. dokumenty potwierdzające różnego rodzaju decyzje finansowe podejmowane w spółce, które mogą pomóc w ustaleniu mechanizmów funkcjonowania Amber Gold.

Odnosząc się do informacji podanej przez Marcina P. na początku sierpnia, że spółka ma zdeponowane złoto w skarbcach w Warszawie i w Szwajcarii, Szelągowski powiedział, że _ w toku prowadzonych czynności prokuratura podejmuje także pewne sprawdzenia poza granicami kraju _.

Po kontroli siedzib spółki prokuratura zajęła kruszce o nieustalonej jeszcze wartości. Śledczy zabezpieczyli 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

Amber Gold sp. z o.o. to spółka inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia na stronie internetowej spółki pojawiła się informacja o likwidacji spółki.

Tydzień temu prokuratura w Gdańsku postawiła Marcinowi P. sześć zarzutów. Zastosowano wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten prokurator mógł zawinić z Amber Gold Prokuratura początkowo odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie Amber Gold z zawiadomienia KNF.
Błędy w sprawie Amber Gold. Minister ujawnia - _ Nie było potrzeby odwieszania wyroków w sprawie Marcina P. _ - oświadczył Jarosław Gowin. Przyznaje jednak - _ były błędy _.
Tagi: Amber Gold, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz