Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ambasada RP: pobicie Polaków pogłębia nieufność

0
Podziel się:

Wczorajsze wydarzenia na Euromajdanie skomentowała na swym Twitterze polska ambasada w tym kraju.

Ambasada RP: pobicie Polaków pogłębia nieufność
(PAP/EPA)
bEISoPph

Wczorajsze wydarzenia na Euromajdanie, czyli Placu Niepodległości w Kijowie, gdzie milicja brutalnie rozpędziła prounijną demonstrację i pobiła m.in. Polaków skomentowała na swym Twitterze polska ambasada w tym kraju.

_ Brutalne rozegnanie Euromajdanu w Kijowie i pobicie obywateli RP będzie pogłębiać nieufność wobec intencji władz Ukrainy w Polsce i w UE _ - czytamy. Także na Twitterze sytuację skomentował ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Geoffrey Pyatt. _ Wciąż pracujemy nad tym, by zrozumieć, co się stało, ale oczywiście potępiam użycie siły wobec pokojowych demonstrantów _ - napisał.

W sobotę nad ranem milicyjne oddziały specjalne Berkut rozprawiły się z uczestnikami demonstracji, którzy zbierali się od ubiegłego tygodnia w centrum Kijowa, domagając się od władz podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Pobito i zatrzymano kilkadziesiąt osób; wśród pobitych są dwaj obywatele Polski. Protesty nasiliły się w piątek, gdy goszczący na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, bo właśnie tam miała być zawarta umowa, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zrezygnował z zawarcia porozumienia.

bEISoPpj

Jeszcze w środę Janukowycz zapewniał w wywiadzie telewizyjnym, że władze nie będą rozpędzać protestów, ostrzegał jednak, że państwo ma wystarczająco dużo sił, by reagować na łamanie prawa. Odpowiadając na pytanie, czy milicja będzie likwidować protesty, Janukowycz powiedział wówczas: _ Nie, nie będzie (...). To przecież pokojowa akcja _.

Ukraińska piosenkarka Rusłana, która poinformowała o milicyjnej akcji PAP relacjonowała, że znajdujący się na Majdanie studenci zostali zaatakowani bez uprzedzenia. _ Na Majdanie pobito studentów. Było ich tam około pięciuset. Nie było muzyki. Dzieciaki spały. Przyjechała milicja, zaczęła ich bić. Nogami, do krwi, kopali w plecy. Rozwozimy ich teraz po szpitalach _ - mówiła po ataku.

Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz: "Zostaliśmi sami z problemami" Tłumacząc, dlaczego Kijów zdecydował się nie podpisywać umowy, Janukowycz powiedział, że Ukraina w ostatniej chwili została sama z poważnymi problemami finansowymi i gospodarczymi.
"Janukowycz nie jest gotów iść dalej" Zdaniem unijnych dyplomatów UE wątpi, czy umowę stowarzyszeniową z Ukrainą uda się podpisać jeszcze przed wyborami prezydenckimi w styczniu 2015 r.
Milicja brutalnie rozpędziła demonstracje w Kijowie. Pobito też Polaków Kilkadziesiąt osób zostało rannych podczas przeprowadzonej przez milicję likwidacji protestów zwolenników integracji europejskiej.
bEISoPpK
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)