Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ambasada RP w Kabulu kończy działalność

0
Podziel się

Termin zawieszenia działalności polskiej placówki był uzależniony od tempa wycofywania się polskiego kontyngentu z Afganistanu.

Panorama Kabulu
Panorama Kabulu (James Solly/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
bEsflMJN

31 grudnia nastąpi formalne zamknięcie polskiej ambasady w Kabulu. Termin zawieszenia działalności polskiej placówki był uzależniony od tempa wycofywania się polskiego kontyngentu z Afganistanu - podało MSZ.

Decyzja o zamknięciu polskiej placówki dyplomatycznej w Kabulu została wydana przez ministra spraw zagranicznych 14 sierpnia br.

Formalne zamknięcie ambasady nastąpi 31 grudnia, ale już 31 października br. okręg konsularny ambasady został włączony do okręgu konsularnego polskiej ambasady w New Delhi.

bEsflMJP

_ Kolejnym krokiem będzie akredytowanie w Afganistanie ambasadora RP urzędującego w Indiach. Jednocześnie trwają prace, by wypracować rozwiązanie zapewniające stałą obecność dyplomatyczno-konsularną RP w Afganistanie w zmodyfikowanej formie _ - podał w komunikacie resort spraw zagranicznych.

MSZ zaznaczyło, że likwidacja placówki dyplomatycznej w Kabulu nie oznacza wycofania się Polski z zaangażowania w projekty pomocowe i humanitarne dla Afganistanu.

_ Również w przyszłym roku Afganistan będzie krajem priorytetowym w ramach programu Polskiej Pomocy Rozwojowej. W latach 2002-2014 na rzecz Afganistanu tylko ze środków rezerwy celowej zarządzanej przez MSZ przeznaczono na pomoc rozwojową 126 mln zł. Polska wspierała rozwój Afganistanu także przy użyciu środków pochodzących z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej _ - napisano w komunikacie.

MSZ zapewnia, że Polska będzie nadal aktywnie wspierać procesy demokratyzacyjne w Afganistanie i angażować się w działania społeczności międzynarodowej w tym zakresie.

bEsflMJV

Mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych poinformował, że w bazie Bagram odbyła się w czwartek uroczystość zakończenia polskiego udziału w NATO-wskiej misji ISAF oraz 15. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

W ceremonii, która odbyła się nad ranem czasu polskiego, wziął udział m.in. dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki, któremu podlegają kontyngenty poza granicami państwa.

Misja wsparcia bezpieczeństwa ISAF zakończy się 31 grudnia 2014 r. Po niej rozpocznie się kolejna - Resolute Support. Będzie jednak mniej liczna i skupi się na doradzaniu Afgańczykom. W operacji Resolute Support weźmie udział ok. 120 Polaków, głównie wyższych oficerów ze Sztabu Generalnego WP, dowództw generalnego i operacyjnego oraz MON. W związku z tym w połowie listopada rząd zwrócił się do prezydenta o przedłużenie okresu użycia naszych żołnierzy.

Z danych dowództwa operacyjnego wynika, że od 2002 r. w operacjach Enduring Freedom i ISAF w Afganistanie wzięło udział ponad 28 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Ogólny koszt zaangażowania tym kraju wojsko szacuje na nieco ponad 6 mld zł.

bEsflMJW

Początkowo zmiany kontyngentu oscylowały wokół 100 osób, głównie saperów, logistyków i komandosów. Latem 2002 r. misja została wzmocniona okrętem wsparcia logistycznego ORP _ Kontradmirał Xawery Czernicki _.

W kwietniu 2007 r. zakończyła się ostatnia zmiana kontyngentu w ramach misji Enduring Freedom i rozpoczęła pierwsza, znacznie liczniejsza w ramach operacji ISAF. Z czasem Polska przejęła też odpowiedzialność za prowincję Ghazni. W szczytowym okresie kontyngent liczył ok. 2,6 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz 400-osobowy odwód w kraju. Na wyposażeniu PKW było 128 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, 88 pojazdów MRAP o zwiększonej odporności na wybuchy min i ataki z zasadzki oraz rozpoznawcze bezzałogowce. Polacy mieli do swojej dyspozycji ciężką artylerię (pięć armatohaubic _ Dana _ kalibru 152 mm), cztery śmigłowce transportowe Mi-17 i sześć szturmowych Mi-24 oraz dwa samoloty transportowe C-295M.

W maju 2014 r. Polacy przekazali odpowiedzialność za prowincję Ghazni Afgańczykom. Kontyngent, złożony już w większości z logistyków, przeniósł się do bazy w Bagram, gdzie zajmował się głównie wycofywaniem żołnierzy, uzbrojenia i sprzętu do Polski. Jak podaje dowództwo operacyjne obecnie z Afganistanu wycofano ponad 99 proc. mienia przeznaczonego do sprowadzenia do kraju. Kończąca się w czwartek zmiana zabezpieczała też proces wycofania i zamknięcia polskiej ambasady w Kabulu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tydzień na zdjęciach. Najlepsze fotografie z Polski i ze świata
Kończy się polska misja w Afganistanie W bazie Bagram Polacy przekażą obowiązki grupie, która ma zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO.
Amerykanie zadowoleni z Afganistanu Obecne władze afgańskie postanowiły m.in. wznowić śledztwo w sprawie defraudacji w Kabul Banku, w którym przechowywali depozyty międzynarodowi donatorzy.
bEsflMKq
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)