Notowania

aleksander gawronik
27.07.2012 10:55

Aleksander Gawronik, były senator, zatrzymany przez policję

Gawronik ma trafić na 350 dni do aresztu, bo nie zapłacił grzywny - podał rzecznik warszawskiego sądu okręgowego sędzia Igor Tuleya.

Podziel się
Dodaj komentarz
(rustythedog/iStockphoto)

Policjanci zatrzymali w Poznaniu byłego senatora Aleksandra Gawronika. Gawronik ma trafić na 350 dni do aresztu, bo nie zapłacił grzywny - podał rzecznik warszawskiego sądu okręgowego sędzia Igor Tuleya.

Tuleya poinformował, że na Gawroniku ciąży niezapłacona grzywna (170 tys. zł) wynikająca z wyroku z 2009 r., wydanego przez Sąd Rejonowy Warszawa - Mokotów.

_ - Prawomocnym postanowieniem z listopada 2011 r. zarządzono wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze 350 dni za grzywnę _ - powiedział rzecznik sądu. Jeśli Gawronik grzywnę uiści, może wyjść na wolność. Gdyby wpłacił jej część - w areszcie spędzi proporcjonalnie krótszy czas.

W uzasadnieniu sąd argumentował, że Gawronik - pomimo możliwości - nie zapłacił grzywny. Odroczenie kary i egzekucja komornicza nie przyniosła efektów. _ Sam skazany nie podjął pracy, dzięki której mógłby spłacać chociaż część grzywny. Dlatego mokotowski sąd zdecydował o jej zamianie na areszt _ - tłumaczył decyzję Tuleya.

Gawronik został zatrzymany w czwartek. W 2009 roku były senator opuścił przedterminowo więzienie, gdzie odbywał karę dziewięciu lat więzienia za założenie grupy przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku VAT. Suma wyłudzeń sięgnęła 9,5 mln zł. W maju 2009 roku wyszedł na wolność - 11 miesięcy przed zakończeniem odbycia kary.

Kierowana przez Gawronika grupa za pośrednictwem sklepu z papierosami w Słubicach w 1999 i 2000 r. uprawiała proceder fikcyjnej sprzedaży papierosów cudzoziemcom i ich wywozu za granicę. W ten sposób dochodziło do wypłacania nienależnego podatku VAT na podstawie sfałszowanych czeków tax-free za papierosy, które miały opuścić Polskę.

Czytaj więcej w Money.pl
Napadł na dziennikarza, bo chciał zrobić zdjęcie W wyniku napaści dziennikarzowi pękła błon bębenkowa w uchu i musiał poddać się operacji.
Areszt dla Pussy Riot. Zostaną dłużej w więzieniu 21 lutego pięć młodych artystek z Pussy Riot weszło do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wykonało utwór, który nazwały Modlitwą punkową. Prosiły w niej Bogurodzicę, by przepędziła Władimira Putina.
"Król serów" aresztowany. Związki z mafią? Pod zarzutem powiązań z najgroźniejszym gangiem kamorry policja aresztowała znanego przedsiębiorcę Giuseppe Mandarę.
Tagi: aleksander gawronik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz