Notowania

guantanamo
31.07.2013 17:29

Al-Kaida zapowiada uwolnienie więźniów z Guantanamo

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri powiedział, że strajk głodowy prowadzony przez więźniów w Guantanamo pokazuje odrażające oblicze USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

Zapowiedział, że Al-Kaida zrobi wszystko, by uwolnić osadzonych tam bojowników, podejrzewanych o terroryzm.

_ - Strajk naszych braci w Guantanamo demaskuje prawdziwie odrażające i brzydkie oblicze Ameryki. Obiecujemy przed Bogiem, że nie będziemy szczędzić wysiłków, by ich uwolnić _ - powiedział Zawahiri w 22-minutowym nagraniu dźwiękowym opublikowanym w internecie.

Dotychczas nie udało się potwierdzić autentyczności nagrania, ale zostało ono umieszczone w środę na stronie internetowej islamskich bojowników, której często używa Al-Kaida.

Strajk głodowy w więzieniu na terenie amerykańskiej bazy wojskowej Guantanamo na Kubie rozpoczął się w lutym. Według adwokatów powodem rozpoczęcia głodówki większości ze 166 więźniów były przypadki zbezczeszczenia egzemplarzy Koranu w czasie rewizji cel. Przedstawiciele władz obozu zaprzeczają.

Później głodówkę prowadzono przeciwko bezterminowemu przetrzymywaniu więźniów w obozie (większości z nich nie postawiono żadnych zarzutów) oraz warunkom, w jakich są przetrzymywani.

Obóz w Guantanamo otwarto w 2002 roku, aby przetrzymywać w nim podejrzanych schwytanych w operacjach antyterrorystycznych po zamachach w USA z 11 września 2001 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk głodowy więźniów ETA. Dla kolegi Ponad 100 więźniów z baskijskiej organizacji separatystycznej ETA prowadziło wczoraj strajk głodowy na znak solidarności z kolegą.
Atak kamikaze. Uwolnili 200 więźniów Napastnicy ostrzelali obiekt z granatników i otworzyli ogień z broni maszynowej krzycząc _ Bóg jest wielki! _ i _ Niech żyje Taliban! _
Masowa ucieczka przestępców z więzienia Ponad tysiąc osadzonych w więzieniu w Bengazi we wschodniej Libii dziś z niego zbiegło. Większość odbywała wyroki za poważne przestępstwa - poinformowały libijskie siły bezpieczeństwa.
Tagi: guantanamo, al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz