Notowania

Przejdź na
al kaida w jemenie
02.12.2013 12:53

Al-Kaida w Jemenie. Dziewięciu zabitych po walkach z wojskiem

Z informacji jemeńskiego resortu obrony wynika, że bojownicy zaatakowali posterunek wojskowy w pobliżu miasta Sajun.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W walkach między wojskiem jemeńskim a bojownikami Al-Kaidy zginęło trzech żołnierzy i sześciu bojowników - poinformował minister obrony Jemenu generał Muhammad Nasir Ahmad Ali. Do starć doszło na wschodzie kraju w regionie Hadramaut .

Z informacji jemeńskiego resortu obrony wynika, że bojownicy zaatakowali posterunek wojskowy w pobliżu miasta Sajun - drugiego co do wielkości w regionie. W wyniku starć zginęło trzech żołnierzy i sześciu napastników.

W 2012 roku armia jemeńska przy wsparciu USA przeprowadziła ofensywę, której celem było zlikwidowanie oddziałów terrorystycznych, operujących głównie z baz na południu kraju. Od tamtego czasu rebelianci przegrupowali swoje siły i wznowili ataki na przedstawicieli władz i oddziały rządowe.

W Jemenie trwa wojna z jednym z najbardziej aktywnych odłamów Al-Kaidy. Nosi on nazwę Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie. Ugrupowanie to podjęło szereg nieudanych prób ataków na cele amerykańskie, w tym na samoloty pasażerskie.

Jemen jest jednym z najuboższych państw arabskich i przyczółkiem AQAP - organizacji od kilku lat uważanej przez Stany Zjednoczone za najbardziej niebezpieczny odłam Al-Kaidy. USA atakują terrorystów AQAP ukrywających się na pustyniach i w trudno dostępnych górach Jemenu, używając samolotów bezzałogowych.

Jemen stanowi ważny punkt transportu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, która jest największym producentem tego surowca na świecie.

Czytaj więcej w Money.pl
Detonatory i granaty w domach islamistow Policja w Moskwie zatrzymała 14 członków islamistycznego ugrupowania At Takfir wal-Hidżra powiązanych z Al Kaidą.
Nie żyje dowódca powiązany z Al Kaidą Niezidentyfikowani sprawcy zastrzelili Nasiruddina Hakkaniego, walczącego z wojskami USA w Afganistanie ruchu zbrojnego.
Al-Kaida odzyskuje siłę. Najgroźniejsza w historii Rekrutuje teraz więcej dżihadystów, a jej wpływy sięgają dalej niż kiedykolwiek wcześniej - pisze _ Economist _.
Tagi: al kaida w jemenie, żołnierze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz