Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aktywność rosyjskich służb w Polsce jest "niezmiennie wysoka"

0
Podziel się:

Szef ABW Dariusz Łuczak pytany o aktywność służb Federacji Rosyjskiej na terenie Polski powiedział, że jest ona niezmiennie wysoka od kilkunastu lat.

Aktywność rosyjskich służb w Polsce jest "niezmiennie wysoka"
(Bartosz Krupa/East News)

Aktywność służb specjalnych Federacji Rosyjskiej w Polsce jest niezmiennie wysoka - ocenili po posiedzeniu sejmowej komisji do spraw służb specjalnych jej członkowie i szefowie służb. Dzisiaj posłowie spotkali się z przedstawicielami Agencji Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Szef ABW Dariusz Łuczak pytany o aktywność służb Federacji Rosyjskiej na terenie Polski powiedział, że jest ona _ niezmiennie wysoka od kilkunastu lat _. Dodał, że jest tak zdaniem obu szefów służb - ABW i SKW, którzy wspólnie udzielali informacji posłom. Szef SKW Piotr Pytel po spotkaniu nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Według przewodniczącego komisji Artura Dębskiego (klub Bezpieczeństwo i Gospodarka) aktywność rosyjskich służb w Polsce _ jest regularna _. _ Oczywiście ich intensywność jest trochę większa, ale nie ma powodów do paniki. Polskie służby starają się robić swoje _ - powiedział szef komisji. _ _

_ - Nie jest to takie proste, choćby z powodu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, ale naprawdę służby sobie radzą _ - dodał.Dębski liczy, że ze zwiększonym budżetem w 2015 r. służby będą sobie radziły jeszcze lepiej. _ Wojskowe służby już mają więcej pieniędzy, cywilne, mam nadzieję, że będą miały. Oni naprawdę będą wiedzieli, co z tym zrobić _ - mówił. W ocenie Zbigniewa Sosnowskiego (PSL) _ Polacy mogą czuć się bezpieczni _.

_ Służby należycie wykonują swoje zadanie, a to, że sytuacja w skali europejskiej, czy światowej się pogorszyła, wszyscy widzą _ - podkreślił.Marek Opioła (PiS) powiedział, że szefowie służb - w pierwszej części spotkania wywiadowczych: Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego, a w drugie kontrwywiadowczych: ABW i SKW - przedstawili kompleksową informację dotyczącą sposobu działania służb Federacji Rosyjskiej w Polsce.Jego zdaniem spotkania dotyczące tej tematyki należy kontynuować. _ _

_ - De facto było to pierwsze posiedzenie w tej kadencji dotyczące tej problematyki. Czas tego posiedzenia - pięć godzin - świadczy o tym, że sprawa jest bardzo poważna, wymaga kontynuowania i rozszerzenia _ - podkreślił. _ Wielu spraw nie poruszyliśmy, bo fizyczne nie było już na to czasu. A penetracja Rosjan jest duża i duże jest spektrum ich funkcjonowania nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej _ - powiedział. - _ Nie mówimy o zasługach poszczególnych służb, to nie było tematem posiedzenia. Po agresji na Ukrainę uważaliśmy, że komisja powinna się tym zająć. Proponowaliśmy podkomisję ds. sytuacji na Ukrainie i aktywności rosyjskiej na terytorium Polski, ale większość nie przyjęła tego rozwiązania. Dlatego poprosiliśmy służby wywiadowcze AW i SWW o przedstawienie informacji jak to wygląda ich okiem, poprosiliśmy też o takie informacje kontrwywiad - ABW i SKW _ - wyjaśnił Opioła.

Poseł PiS liczy, że komisja jeszcze w tej kadencji zajmie się ponownie tą sprawą - np. za dwa tygodnie. Stanisław Wziątek (SLD) pytany o niedawne zatrzymanie dwóch osób - cywila i wojskowego - i cofnięcie akredytacji MSZ rosyjskiemu dziennikarzowi, powiedział, że komisja ma wiedzę, że ta sprawa jest związana z przeprowadzoną przez służby operacją zatrzymania podejrzanych o szpiegostwo. Nie chciał jednak mówić o szczegółach i apelował do mediów, aby _ odpowiedzialnie informowały o tych sprawach _. Nie chciał też powiedzieć czy komisja wie wydalenia ilu dyplomatów rosyjskich będzie domagała się Polska.

Poseł SLD podał, że służby i prokuratura obecnie analizują sprawę podejrzanych o szpiegostwo, czy był to incydent, czy działanie systemowe. _ Są analizowane dotychczasowe informacje, są przesłuchania i to dopiero będzie dawało informację o tym, jak dalekie były to działania - o charakterze wyłącznie incydentalnym, czy były to działania systemowe _ - mówił Wziątek. Szef ABW nie chciał mówić o podejrzanych o szpiegostwo. _ Czynności wykonują dwie prokuratury, ja w tej sprawie nie mam nic więcej do powiedzenia _ - powiedział dziennikarzom Łuczak. Pytany o konkretną liczbę wniosków ABW do MSZ o wydalenie dyplomatów nie odpowiedział, ale zaznaczył, że dotyczyły one _ kilku osób _. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy wnioski ABW dotyczyły czterech dyplomatów rosyjskich i jednego dziennikarza.

Czytaj więcej w Money.pl
Grzegorz Schetyna zaskoczył? "Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro" Według badań CBOS większość Polaków nie chce zmiany waluty, ale to nieuniknione?
Będą dalsze sankcje wobec Rosji? Rozważą Nowa szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zastrzegła jednak, że o ich stosowaniu decydują przywódcy 28 państw Unii Europejskiej, a nie ona sama.
Polska gotowa do rozmów o Ukrainie Grzegorz Schetyna przypominał na konferencji prasowej, że już wcześniej Polska angażowała się w rozwiązanie konfliktu na Wschodzie.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)