Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktywiści Greenpeace w rosyjskim więzieniu

0
Podziel się:

Sąd w Murmańsku skierował do aresztu na dwa miesiące kolejnych sześciu członków załogi statku Greenpeace, którzy na Morzu Barentsa protestowali przeciwko rosyjskim wierceniom w Arktyce.

Aktywiści Greenpeace w rosyjskim więzieniu
(PAP/EPA)

Sąd w Murmańsku skierował do aresztu na dwa miesiące kolejnych sześciu członków załogi statku organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy na Morzu Barentsa protestowali przeciwko rosyjskim wierceniom w Arktyce.

Wcześniej na dwa miesiące aresztowano już 22 zatrzymanych działaczy Greenpeace'u, w tym pracownika Uniwersytetu Gdańskiego Tomasza Dziemiańczuka. Na decyzję sądu oczekuje jeszcze dwóch aktywistów.

Pochodzące z 18 krajów 30 osób ze statku _ Arctic Sunrise _ zatrzymano pod zarzutem piractwa, za co w Rosji grozi do 15 lat więzienia. Aktywiści Greenpeace'u odrzucają zarzut piractwa, podkreślając, że ich protest z 18 września na platformie rosyjskiego koncernu Gazprom był akcją pokojową.

Agencja AFP pisze, że z 22 osób aresztowanych wcześniej na dwa miesiące 14 znajduje się w Murmańsku, a osiem w mieście Apatyty.

Według Iriny Paikaczewej, która w rejonie Murmańska kieruje komisją ds. przestrzegania praw więźniów, brytyjski ekolog jest przetrzymywany w jednej celi z dwoma obywatelami Rosji podejrzanymi o kradzież, co jest niezgodne z prawem, gdyż podejrzani cudzoziemcy powinni być odseparowani od Rosjan.

Jednocześnie zaznaczyła, że członkowie załogi _ Arctic Sunrise _ mają w areszcie satysfakcjonujące warunki. _ Jedzenie jest przyzwoite, a cele raczej duże _ - powiedziała.

Organizacja Greenpeace zapowiedziała, że zaskarży decyzję rosyjskiego sądu o aresztowaniu aktywistów ze statku _ Arctic Sunrise _, którzy protestowali przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja oskarża Greenpeace o "prowokację" Rosja oskarżyła dziś Greenpeace o "prowokację", za jaką uważa wpłynięcie statku Arctic Sunrise na Morze Karskie bez zezwolenia.
Straż Rosji na pokładzie statku Greenpeace Grupa z Greenpeace na Arctic Sunrise protestuje przeciwko wierceniom prowadzonym przez firmy naftowe Rosnieft i ExxonMobil w rosyjskiej części Oceanu Arktycznego na wysokości Syberii.
OBWE potępia rosyjską prokuraturę Swój głos do krytyki dołączyła organizacja Dziennikarze bez Granic. Według niej to pogwałcenie wolności informacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)