Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akt apostazji. Palikot ogłosił w Krakowie

0
Podziel się

Polityk powiesił akt apostazji na drzwiach Bazyliki.

Akt apostazji. Palikot ogłosił w Krakowie
(PAP/Jacek Bednarczyk)
bEgwOOcB

Poseł Janusz Palikot ogłosił w Krakowie akt apostazji. Oświadczenie woli opuszczenia Kościoła Rzymskokatolickiego odczytał pod Oknem Papieskim przed siedzibą krakowskiej kurii.

Podpisany dokument zaprezentował na drzwiach Bazyliki oo. Franciszkanów, ponieważ wejścia do bramy kurii bronili młodzi ludzie z ogolonymi głowami. Jeden z nich zabrał potem dokument z drzwi bazyliki, kiedy Palikot wszedł do kościoła, by - jak wyjaśnił - zwiedzić go.

Oświadczenie woli opuszczenia Kościoła Rzymskokatolickiego przez Janusza Palikota zakończyło zainicjowany przez Ruch Palikota i portal apostazja.pl Tydzień Apostazji.

bEgwOOcD

Jak wyjaśnił Janusz Palikot, podjął tę decyzję po rocznych rozważaniach, ponieważ - według niego - Kościół w Polsce cechuje _ niesamowita pazerność finansowa _; _ niezdolność do oczyszczenia się pod względem etycznym czy moralnym _ oraz _ polityczno-partyjny charakter _.

_ A zatem skrajny materializm, upadek etyczny, upartyjnienie Kościoła powodują, że ja w tym kościele być nie mogę. Nie mogę się zgodzić na to, żeby moja obecność tam była wykorzystywana do tych niecnych celów _ - powiedział Palikot, prosząc _ bliskich o zrozumienie dla swojej decyzji _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/196/m85956.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finanse;kosciola;rzad;ma;zdecydowac;ile;dostanie,211,0,1083859.html) *Rząd ma podjąć ważną decyzję. Kościół... * - _ Są rozbieżności dotyczące wysokości odpisu podatkowego _ - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Podkreślił także potrzebę publicznego kwestionowania feudalnej procedury, w której - jak mówił - _ akt chrztu nie jest własnością tego, który został ochrzczony, ale własnością kościoła _. _ To ksiądz określa warunki, na jakich może mi wydać dokument, który dotyczy mojej osoby. To są metody z głębokiego średniowiecza. Żyjemy w całkiem innym świecie. Kościół ma być instytucją obywatelską, demokratyczną _ - powiedział.

_ Wiem, że dla wielu ludzi głęboko wierzących jest dzisiaj strasznie trudno być w Kościele, ale chcę im powiedzieć, że nasze działania Ruchu Palikota i także ich na rzecz zmian polskiego Kościoła, powrotu do tych krakowskich korzeni Karola Wojtyły, Tygodnika Powszechnego, Józefa Tischnera, mogą z powrotem odebrać kościół z rąk oligarchów Episkopatu i oddać go ludziom w Polsce _ - powiedział Palikot.

bEgwOOcJ

Pytany przez dziennikarzy, dlaczego akt apostazji ogłosił w Krakowie, Palikot wyjaśnił, iż Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/42/m215338.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ruch;palikota;oglasza;tydzien;apostazji,134,0,1085062.html) *Rozenek ze znajomymi, zrobili to publicznie * Poseł Andrzej Rozenek występuje z Kościoła katolickiego. Jego patronem jest Józef Piłsudski. zadecydowała o tym symbolika, ponieważ: _ Kościół otwarty, do którego należał; kościół krakowski, prof. Tischnera, Karola Wojtyły, Bonieckiego i Tygodnika Powszechnego, jest w głębokiej defensywie, jest słaby _. _ Można powiedzieć, że zdominowany został przez Rydzyka, Michalika, Sławoja Głodzia; jest to kościół zamknięty, ksenofobiczny. Ludzie ci się podszywają pod dziedzictwo Karola Wojtyły. Jestem pewien, że Karol Wojtyła, gdyby przyszedł drugi raz na świat, nie chciałby być w kościele
Sławoja Głodzia, Rydzyka i abpa Michalika. To nie jest kościół, o który chodziło Karolowi Wojtyle _ - powiedział Palikot.

Drugi powód wiązał się z tym, że - jak wyjaśnił - miał zaplanowany na sobotę pobyt w Krakowie. Ponadto - dodał - _ dlatego, że tu został pochowany wbrew woli społeczeństwa Jarosław Kaczyński i wcześniej czy później musi to być zmienione _.

Na uwagę, że jego wyjście w Kościoła może okazać się nieskuteczne, Palikot powiedział dziennikarzom, że jego to _ nie obchodzi _. _ Ja jestem obywatelem i Konstytucja mi gwarantuje, że nie mogę być zmuszany do bycia w jakimś kościele. Sprawa Kościoła, jak oni to załatwią. Nie oczekujcie, że czując się człowiekiem spoza Kościoła będą stosował się do bardzo upokarzającej procedury kościelnej. Po prostu, powołując się na Konstytucję żądam wykreślenia mnie z tego rejestru osób ochrzczonych i należących do Kościoła. Jeżeli to się nie stanie, będę stosował kroki prawne, bo to mi gwarantuje Konstytucja _ - powiedział Palikot.

Apostazja, czyli z greki _ odstąpienie, bunt _ oznacza odejście od wiary chrześcijańskiej. Kościół zwykle wymaga, aby oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła było potwierdzone przez świadków.

bEgwOOcK

Niektórzy próbują omijać ścieżkę kościelną i - uznając, że nie są członkami tej wspólnoty - próbują wystąpić z Kościoła rzymskokatolickiego na drodze cywilnoprawnej, składając w macierzystej parafii oświadczenie woli tej treści i chcąc, aby zostało to odnotowane w aktach parafialnych, np. w księdze ochrzczonych.

Kilka takich przypadków było badanych przez polskie sądy administracyjne. Występujący z Kościoła chcieli, aby Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontrolował, czy parafie dokonują adekwatnych zmian w swoich aktach. Takiej możliwości jednak nie ma, bo ustawa o ochronie danych nie pozwala mu badać kościelnych rejestrów, które - podobnie jak bazy danych np. ABW czy CBA - są spod niej wyłączone. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stoi na stanowisku, że taki stan prawny jest zgodny z prawem europejskim.

Czytaj więcej o polskim Kościele w Money.pl
Idą dalej niż Palikot? "Kościół doi państwo" Zdaniem europosłanki polski Kościół jest: _ bogaty, bezczelny, bezduszny, bezideowy i bezkarny _.
Chce opodatkować biskupów-milionerów Janusz Palikot protestuje przeciwko bogaceniu się Kościoła.
Ten rytuał to "mroczny relikt dawnych czasów" -_ Katolicki akt apostazji przypomina średniowieczne praktyki wykluczenia ze społeczności ludzkiej. W oczach Kościoła człowiek, który go dokonał, umarł _- opisuje historyk religii prof. Zbigniew Mikołejko.
bEgwOOde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)