Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
misja w afganistanie
17.03.2011 17:31

Akcja Polaków w Afganistanie. W fabryce broni

Żołnierze zlikwidowali talibską skład materiałów wybuchowych w dystrykcie Karabach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kpr. Marcin Lasak/isaf.wp.mil.pl)

Rakiety, granaty moździerzowe i gotowe do użycia ładunki wybuchowe wykryli polscy żołnierze, którzy zlikwidowali talibską fabrykę materiałów wybuchowych w dystrykcie Karabach w Afganistanie. O akcji poinformował rzecznik polskiego kontyngentu kpt. Dariusz Kudlewski.

Celem akcji żołnierzy sił specjalnych było sprawdzenie informacji zdobytych przez kontrwywiad. Akcja odbyła się we wtorek. Przeszukując dokładnie budynek żołnierze stwierdzili, że był on magazynem i zarazem fabryką materiałów wybuchowych.

Znaleziono kilkudziesięciokilogramowe improwizowane ładunki wybuchowe z lontami detonującymi, pociski rakietowe kalibru 107 mm, granaty moździerzowe oraz pociski do ręcznych granatników. Amunicja była wykorzystywana do ataków na konwoje ISAF. Po szczegółowym sprawdzeniu pomieszczenia podjęto decyzję o wysadzeniu wszystkich znalezionych przedmiotów na miejscu.

Według służb prasowych polskiego kontyngentu, fabryka i magazyn broni prawdopodobnie służyły ugrupowaniu odpowiedzialnemu za liczne ataki na wojska koalicji w dystrykcie Karabach w prowincji Ghazni.

Akcję wspierały śmigłowce transportowe Mi-17 i szturmowe Mi-24, okolicę obserwowano przy użyciu bezzałogowych samolotów rozpoznawczych.

Jak zaznaczył rzecznik, wysadzenie fabryki amunicji stanowi kolejny cios dla sił powstańczych w tym dystrykcie, co może wpłynąć na uspokojenie sytuacji nie tylko w Karabachu, ale w całej prowincji Ghazni. Pod koniec lutego zatrzymano tu jednego z ważniejszych dowódców lokalnej siatki talibów - mułłę Abdula Zahira. Kudlewski podkreślił rolę coraz lepiej wyszkolonych i wyposażonych afgańskich policjantów i żołnierzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t135400.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;koalicja;zabila;40;rebeliantow,53,0,795445.html) Afganistan: Koalicja zabiła 40 rebeliantów Ponad 30 talibów zginęło w prowincji Helmand, gdzie prowadzona jest operacja w celu ukrócenia przemytu narkotyków i broni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t99658.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zostaniemy;w;afganistanie;kolejne;pol;roku,29,0,794397.html) Zostaniemy w Afganistanie kolejne pół roku Zgodnie z postanowieniem prezydenta z jesieni zeszłego roku okres użycia PKW Afganistan kończy się 13 kwietnia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t89994.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afganistan;apeluje;do;nato;stop;akcjom,240,0,792816.html) Afganistan apeluje do NATO. Stop akcjom Zginęli afgańscy cywile. _ Nasza wyrozumiałość się kończy _ - mówi prezydent Hamid Karzai.
Tagi: misja w afganistanie, afganistan, żołnierze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz