Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afganistan: Zastrzelił żonę, bo wyszła bez pozwolenia

0
Podziel się

W lipcu Niezależna Afgańska Komisja ds. Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków przemocy wobec kobiet.

Afganistan: Zastrzelił żonę, bo wyszła bez pozwolenia
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bEqAzYet

Do brutalnego morderstwa doszło w prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie. Mężczyzna zastrzelił żonę, ponieważ bez jego zgody wyszła po zakupy na targ - poinformowała miejscowa policja.

_ - Chodajdad, mieszkaniec dystryktu Czahar Dara, zabił 24-letnią małżonkę wczoraj po południu, kiedy wróciła z zakupów _ - powiedział szef policji w tym dystrykcie Mohajudin Khan. Po zabójstwie mężczyzna uciekł, miejsce jego pobytu jest nieznane, poszukuje go policja - podała agencja EFE.

W lipcu Niezależna Afgańska Komisja ds. Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków przemocy wobec kobiet. Ponad 700 takich spraw zostało zgłoszonych komisji od 20 marca do 20 lipca br. To ponad 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Według komisji ponad 240 kobiet zostało w tym czasie zamordowanych przez swoich krewnych.

bEqAzYev

W maju bieżącego roku konserwatywni afgańscy deputowani zablokowali ustawę mającą na celu wzmocnienie praw kobiet. Twierdzili, że niektóre jej punkty naruszają zasady islamu lub zachęcają do cudzołóstwa.

Ustawa przewidywała penalizację m.in. poślubiania zbyt młodych dziewcząt oraz wymuszonych małżeństw, a także delegalizację tzw. baad, czyli zwyczaju oddawania dziewcząt i kobiet w celu rozstrzygania sporów. Ponadto zapisano w niej, iż za przemoc domową grozi kara do trzech lat więzienia, a ofiar gwałtów nie należy oskarżać o cudzołóstwo.

Pomimo poprawy sytuacji życiowej po obaleniu reżimu talibów 12 lat temu, prawa kobiet w Afganistanie są powszechnie łamane.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera w brytyjskim wojsku. Postawiono zarzuty Brytyjskie media próbują dociec sedna oskarżenia, gdyż prokuratura wojskowa odmawia podania szczegółów.
Afera z alkoholem w samolocie do Afganistanu Z doniesień wynika, że w samolocie byli między innymi żołnierze jednostki specjalnej GROM.
Zabił i ukrył się w domu. Zabójca zatrzymany Antyterroryści wyważyli drzwi i obezwładnili 60-latka. Użyli paralizatora elektrycznego. Podejrzany o zabójstwo przebywa w policyjnym areszcie.
bEqAzYeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)