Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afganistan: Polscy żołnierze już nie stacjonują w Ghazni

0
Podziel się:

Dzięki wyszkoleniu przez Polaków tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów w tej prowincji spokojnie przebiegły wybory prezydenckie.

Afganistan: Polscy żołnierze już nie stacjonują w Ghazni
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)

Polscy żołnierze od tej pory będą działać tylko w bazie Bagram - poinformowała rzeczniczka PKW kpt. Justyna Balik.

Z tej okazji w niedzielę w siedzibie polskich żołnierzy w Bagram odbyła się uroczystość, w której wzięli udział dowódca ISAF gen. broni Joseph. F. Dunford, szef połączonego dowództwa ISAF (IJC) gen. broni Joseph Anderson, dowódca regionalnego dowództwa wschód (RC East) gen. dyw. Stephen Townsend, Karen Decker, która jest Wysokim Przedstawicielem Cywilnym w tym dowództwie, a także żołnierze z Czech, Jordanii i Korei Południowej.

Jak przekazała kpt. Balik, gen. Townsend podkreślił, że dzięki wyszkoleniu przez Polaków tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów w prowincji Ghazni spokojnie przebiegły wybory prezydenckie, a wcześniej festiwal _ Ghazni stolicą kultury islamskiej 2013 _.

_ - Bezpieczny przebieg tych wydarzeń jest dowodem na to, że afgańskie siły bezpieczeństwa szkolone przez polskich żołnierzy w prowincji Ghazni są w pełni gotowe do samodzielnego działania w prowincji Ghazni, jak i w całym Afganistanie _ - dodał Townsend.

Zwrócił też uwagę, że do głównych zadań polskich żołnierzy należało zapewnienie bezpieczeństwa na tzw. Highway 1 - drodze łączącej Kabul z Kandaharem. _ - Obecność polskich żołnierzy przyczyniła się do zmniejszenia występowania improwizowanych ładunków wybuchowych, zredukowania ataków na siły koalicyjne i afgańskie siły bezpieczeństwa wzdłuż Highway 1 oraz wzrostu bezpieczeństwa w samym mieście Ghazni _ - powiedział Townsend. Podziękował też i wyraził uznanie za długoletnią służbę polskich żołnierzy w ramach misji ISAF.

Dowódca XIV zmiany PKW gen. bryg. Cezary Podlasiński podziękował koalicjantom za pomoc i wsparcie przez cały okres pobytu polskich sił w Afganistanie. - _ Bez wątpienia podstawą dobrego działania przez cały okres naszego pobytu w Afganistanie było wsparcie i wzajemna współpraca, jakie otrzymaliśmy od naszych przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych. Bez waszej pomocy wiele przedsięwzięć i zadań nie mogłoby zostać wykonanych na najwyższym poziomie _ - powiedział Podlasiński. Podkreślił, że z żołnierzami z Gwardii Narodowej stanu Illinois Polaków połączyły nie tylko służba, ale i nawiązane w Afganistanie przyjaźnie. _ To jedna z bezcennych zdobyczy, jakie zabierzemy ze sobą do Polski _ - dodał.

Podczas uroczystej zbiórki wręczono odznaczenia i medale. Amerykańskim odznaczeniem _ The Army Achievement Medal _ został odznaczony ks. mjr Rafał Kaproń - kapelan 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, której żołnierze stanowili trzon kończącej się XIV zmiany PKW.

Medal NATO za służbę w misji ISAF otrzymało trzech żołnierzy. Na wniosek szefa MSZ dwóch żołnierzy amerykańskich zostało odznaczonych Gwiazdą Afganistanu za zasługi we współdziałaniu z żołnierzami Wojska Polskiego w ramach PKW Afganistan.

Ghazni była główną bazą polskiego kontyngentu ISAF od 2008 r. XIV zmiana, która zakończy misję w czerwcu, liczyła do 1000 żołnierzy i pracowników, a jej trzon stanowili żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Ostatnia zmiana, składająca się głównie z żołnierzy 10. Brygady Logistycznej z Opola, będzie liczyła do 500 osób, a jej głównym zadaniem będzie dokończenie przerzutu ludzi i sprzętu do kraju. Ostatni polscy żołnierze i konwoje ze sprzętem opuścili Ghazni pod koniec ubiegłego tygodnia. W bazie będzie stacjonować ok. 800 żołnierzy amerykańskich i kandak (batalion) armii afgańskiej. Dowodzona przez NATO misja ISAF ma się zakończyć do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyjeżdżamy z Afganistanu. Bez zakłóceń Zgodnie z planami MON obecny, liczący do tysiąca osób kontyngent, zostanie w ostatniej zmianie zmniejszony do maksymalnie 500 żołnierzy i pracowników.
Ciężko ranny żołnierz chce 3 mln zł od sądu 36-letni żołnierz został ranny w Afganistanie w lipcu 2010 roku, kiedy pod Rosomakiem wybuchła mina-pułapka.
Wycofują się z Afganistanu. Nikt nie został W ciągu 12 lat obecności stracili pod Hindukuszem 40 żołnierzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)