Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afgańczycy przejęli od NATO odpowiedzialność za cały kraj

0
Podziel się:

Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że afgańskie siły bezpieczeństwa dojrzały do tego, by objąć całkowitą odpowiedzialność za swój kraj

Afgańczycy przejęli od NATO odpowiedzialność za cały kraj
(AP/Fotolink/East News)
bEENrYqd

aktualizacja 15:40

Formalnie poinformował o tym prezydent kraju Hamid Karzaj (na zdj.) podczas uroczystości z udziałem sekretarza generalnego NATO.

Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że afgańskie siły bezpieczeństwa dojrzały do tego, by objąć całkowitą odpowiedzialność za swój kraj - _ Dziesięć lat temu w ogóle nie było afgańskich sił bezpieczeństwa. Pięć lat temu stanowiły ułamek tego, czym są obecnie. Dziś o ich sile stanowi 350 tysięcy żołnierzy i policjantów, którzy sprawnie radzą sobie z częstymi atakami, pokonując wrogów Afganistanu oraz broniąc jego mieszkańców - powiedział szef NATO. _

Proces przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ich kraju rozpoczął się dwa lata temu. Dziś przekazano ostatnich 95 dystryktów. NATO od sierpnia 2003 roku dowodzi operacją ISAF, w szczytowym momencie w Afganistanie przebywało 140 tysięcy żołnierzy koalicji międzynarodowej.

bEENrYqf

Obecnie służy tam 97 tysięcy żołnierzy z 50 krajów, w tym z Polski. W przyszłym roku Sojusz Północnoatlantycki kończy misję wojskową w tym kraju. Po 2014 roku NATO będzie już tylko pomagał w szkoleniu sił afgańskich. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba żołnierzy afgańskich wzrosła dziewięciokrotnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy rozładowali korki w afgańskim Ghazni Wszystko dzięki nowej drodze wybudowanej przez Polaków z Prowincjonalnego Zespołu Odbudowy.
Talibowie zaatakowali lotnisko w Kabulu Atak rozpoczął się przed świtem, ok. godz. 4.30 czasu lokalnego.
Rasmussen dziękuje Polsce za Afganistan Sekretarz generalny oddał hołd polskim żołnierzom, uczestniczącym w misjach Sojuszu.
bEENrYqG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)