Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
18.06.2013 09:22

Afgańczycy przejęli od NATO odpowiedzialność za cały kraj

Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że afgańskie siły bezpieczeństwa dojrzały do tego, by objąć całkowitą odpowiedzialność za swój kraj

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

aktualizacja 15:40

Formalnie poinformował o tym prezydent kraju Hamid Karzaj (na zdj.) podczas uroczystości z udziałem sekretarza generalnego NATO.

Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że afgańskie siły bezpieczeństwa dojrzały do tego, by objąć całkowitą odpowiedzialność za swój kraj - _ Dziesięć lat temu w ogóle nie było afgańskich sił bezpieczeństwa. Pięć lat temu stanowiły ułamek tego, czym są obecnie. Dziś o ich sile stanowi 350 tysięcy żołnierzy i policjantów, którzy sprawnie radzą sobie z częstymi atakami, pokonując wrogów Afganistanu oraz broniąc jego mieszkańców - powiedział szef NATO. _

Proces przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ich kraju rozpoczął się dwa lata temu. Dziś przekazano ostatnich 95 dystryktów. NATO od sierpnia 2003 roku dowodzi operacją ISAF, w szczytowym momencie w Afganistanie przebywało 140 tysięcy żołnierzy koalicji międzynarodowej.

Obecnie służy tam 97 tysięcy żołnierzy z 50 krajów, w tym z Polski. W przyszłym roku Sojusz Północnoatlantycki kończy misję wojskową w tym kraju. Po 2014 roku NATO będzie już tylko pomagał w szkoleniu sił afgańskich. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba żołnierzy afgańskich wzrosła dziewięciokrotnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy rozładowali korki w afgańskim Ghazni Wszystko dzięki nowej drodze wybudowanej przez Polaków z Prowincjonalnego Zespołu Odbudowy.
Talibowie zaatakowali lotnisko w Kabulu Atak rozpoczął się przed świtem, ok. godz. 4.30 czasu lokalnego.
Rasmussen dziękuje Polsce za Afganistan Sekretarz generalny oddał hołd polskim żołnierzom, uczestniczącym w misjach Sojuszu.
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz