Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.01.2012 09:03

Afera z implantami we Francji: Szef PIP w areszcie

Zatrzymania dokonano w ramach śledztwa wszczętego w grudniu 2011 roku przez prokuraturę w Marsylii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Otnaydur/Dreamstime)

Założyciel nieistniejącej już firmy PIP, produkującej silikonowe implanty piersi, Jean-Claude Mas, został w czwartek rano zatrzymany przez policję w departamencie Var na południu Francji - powiedziało AFP źródło zbliżone do śledztwa.

Jak sprecyzowano, Mas został zatrzymany na 48 godzin w domu swojej przyjaciółki w miejscowości Six-Fours-les-Plages. Zatrzymania dokonano w ramach śledztwa wszczętego w grudniu 2011 roku przez prokuraturę w Marsylii. Przedsiębiorstwo PIP (Poly Implant Prothese) nie istnieje od 2010 roku. Jego szef przyznał w czasie przesłuchania, że do produkcji implantów wykorzystywał żel silikonowy bez homologacji, ale odpierał wszelkie zarzuty.

_ - Wiedziałem, że żel nie był dopuszczony do użytku, ale świadomie go używałem, bo był tańszy i miał lepszą jakość _ - powiedział Mas w październiku ubiegłego roku francuskim żandarmom. Implanty tej firmy wszczepiono ok. 500 tys. kobiet na całym świecie. Produkowane we Francji protezy w ponad 80 proc. trafiały na eksport, zwłaszcza do Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Według francuskiego rządu, wypełnienie protest niemedycznym żelem silikonowym powodowało ryzyko wycieków i pęknięć. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła wszystkim kobietom z protezami firmy PIP, by skontaktowały się z lekarzem w celu stwierdzenia, czy doszło do ich uszkodzenia.

We Francji stwierdzono 20 przypadków nowotworu, w tym 16 nowotworów piersi, u kobiet z tymi implantami. Nnie potwierdzono jednak dotychczas związku między wszczepieniem implantu a zachorowaniem. W obawie o zdrowie kobiet rząd francuski w grudniu 2011 roku zalecił profilaktyczne usunięcie protez około 30 tysiącom pacjentek.

Więcej o aferze we Francji - czytaj w Money.pl
Alarmujące wnioski władz sanitarnych Francji Implanty PIP były sprzedawane za granicę, często pod inną marką.
Afera z implantami. Przyznał się do oszustwa Szef firmy PIP świadomie stosował niedozwolone tworzywo.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz