Notowania

wiadomości
27.09.2012 07:34

Afera w USA. Wypożyczone komputery szpiegowały klientów

Program został zainstalowany na 420 tys. komputerów na całym świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Goldfaery/iStockphoto)

Firmy z USA wynajmujące komputery instalowały na nich program umożliwiający szpiegowanie klientów, a program amerykańskiej firmy DesignerWare pozwalał nie tylko na utrwalanie poufnych danych, ale też na robienie zdjęć klientów w intymnych sytuacjach.

Sprawą zajęła się amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC), która w złożonym pozwie zarzuciła firmom _ wykorzystywanie bez zgody klientów ich poufnych danych osobowych oraz robienie im zdjęć kamerą wideo w ich domach bez uprzedzenia _. Siedem firm zajmujących się wynajmowanie komputerów oraz producent oprogramowania DesignerWare zawarło ugodę z Federalną Komisją Handlu.

Z informacji FTC wynika, że licencję na program PC Rental Agent posiadało 1617 sklepów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Program został zainstalowany na 420 tys. komputerów na całym świecie. Jego główny celem było namierzanie i zdalne blokowanie tych wypożyczonych komputerów, za których używanie klienci nie płacili.

FTC uznała, że firmy mogą korzystać z tego typu oprogramowania, ale zakwestionowała legalność funkcji programu pod nazwą Detective Mode. Pozwalała ona na ściąganie z komputerów poufnych danych osobowych, np.: nazwisk, adresów, haseł do kont użytkownika czy numerów kart kredytowych. Dane były rejestrowane i transmitowane do firm-właścicieli wypożyczonych komputerów. Oprócz poufnych danych odkryto przypadki przesyłania zdjęć wykonanych kamerą wideo częściowo nagich ludzi, bądź par uprawiających seks.

Graham Cluley z firmy Sophos specjalizujące się w zabezpieczaniu komputerów podkreśla, że użytkownicy zawsze powinni rozważnie korzystać z wypożyczanych komputerów.

_ - Kiedy korzystamy z komputera należącego do kogoś innego albo wypożyczonego, nie zawsze wiemy jakie są zainstalowane na nim programy i do czego mogą służyć _ - stwierdził brytyjski ekspert komputerowy. Zaznaczył, że osoby wypożyczające komputer zawsze powinny dokładnie czytać umowę ich wynajmu, a już na pewno tę część napisaną drobnym drukiem.

Czytaj więcej w Money.pl
CBŚ weszło do Ministerstwa Finansów Czynności prowadzone przez policjantów mają związek ze śledztwem dotyczącym gier na automatach.
Technologiczna rewolucja w europejskim rządzie Ministrowie w borykającym się z kryzysem kraju podkreślają że dzięki zmianom udało się wprowadzić znaczne oszczędności.
Rolnicy na dwa dni zasiedli przed komputery Szkolenia z obsługi programów pomocnych w gospodarstwie opłaca Unia.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz