Notowania

afera
02.10.2012 11:09

Afera w USA. JP Morgan pozwany, chodzi o miliardy dolarów

W pozwie prokuratura wskazuje, że instytucja w niewystarczający sposób sprawdzała jakość zabezpieczeń obligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DragonFlyEye/CC/Flickr)

Bank JP Morgan Chase pozwany przez Prokuratora Generalnego Nowego Jorku. Prokurator oskarża bank o sprzeniewierzenie ponad 20 mld dolarów należących do klientów. Oskarżenie dotyczy obligacji zabezpieczonych kredytami hipotecznymi, jakie przejęty przez JP Morgan bank Bear Stearns sprzedawał swoim klientom. Morgan Chase odrzuca oskarżenie.

W pozwie prokuratura wskazuje, że instytucja w niewystarczający sposób sprawdzała jakość zabezpieczeń obligacji. Wiele z zabezpieczeń było pożyczkami sub prime, udzielanymi w szczycie boomu na amerykańskim rynku nieruchomości osobom, których faktycznie nie było stać na spłatę rat. Po wybuchu kryzysu, zabezpieczenia, a w konsekwencji obligacje stały się bezwartościowe.

Prokurator wskazuje, że bank trzymał w niewiedzy inwestujących w obligacje. Nie informował ich o zagrożeniu związanym z inwestowaniem w obligacje, a także systematycznie ignorował obowiązek pełnego sprawdzenia jakości zabezpieczeń obligacji.

JP Morgan Chase podkreśla, że przejął Bear Stearns w czasie kryzysu, już po transakcjach o jakich mówi pozew. Stąd też odrzuca odpowiedzialność za nie.

Czytaj więcej w Money.pl
Na te rzeczy Polacy pożyczają najwięcej Gdy potrzebny jest remont, psuje się sprzęt RTV i AGD albo posłuszeństwa odmawia samochód – w takich sytuacjach Polakom najczęściej brakuje gotówki i przydałaby się pożyczka z banku.
Wprowadzili reformę. Dostaną 100 mld euro We wrześniu znane będą wyniki audytu, który ujawni rzeczywisty stan hiszpańskich banków.
Szwajcarzy zdecydowali w sprawie stóp Analitycy banku ocenili, że sytuacja na rynkach finansowych pozostaje krucha.
Tagi: afera, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz