Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera
15.09.2012 22:43

Afera w Turcji. Szef sztabu marynarki aresztowany

Oskarżony jest o to, że posługując się prostytutkami robił oficerom wyższych rang kompromitujące zdjęcia, aby ich następnie szantażować i wydobywać od tajemnice wojskowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

*Szef sztabu generalnego tureckiej marynarki wojennej, admirał Veysel Koesele, został dziś aresztowany w Smyrnie pod zarzutem posługiwania się szantażem i w związku z podejrzeniem o szpiegostwo. *

Jak podaje turecka agencja Anatolia, admirała aresztowano razem z pewnym porucznikiem, którego nazwiska nie ujawniono. Obaj są podejrzani o to, że posługując się prostytutkami robili oficerom wyższych rang kompromitujące zdjęcia, aby ich następnie szantażować i wydobywać od nich tajemnice wojskowe.

W maju tego roku, kiedy doszło do aresztowania dużej grupy osób powiązanych z wojskiem, media podały do wiadomości, że jest wśród nich pewna 25-letnia studentka. Kierowała ona grupą dziewcząt, które nawiązywały znajomości z oficerami, aby wyciągać od nich tajemnice wojskowe.

Telewizja CNNTurk przypomniała ostatnio, że przy niektórych z tych dziewcząt znaleziono dokumenty objęte ścisłą tajemnicą wojskową dotyczące lotnisk wojskowych i stacji radarowych. W więzieniach przebywają obecnie setki tureckich oficerów oskarżonych o planowanie w przeszłości lub ostatnio przewrotów wojskowych.

Według niektórych analityków powodem nieufności rządzących tureckich polityków do kadry oficerskiej, zwłaszcza starszej generacji, są podejrzenia, że wojskowi pod pozorem przywiązania do świeckiej tradycji państwa zapoczątkowanej przez Ataturka skłonni są do spiskowania z obawy przed tendencjami do _ umiarkowanej islamizacji _ władzy cywilnej pod rządami Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

W kwietniu tego roku policja turecka aresztowała 28 oficerów, w tym czterech w służbie czynnej. Byli zamieszani w zamach stanu z lutego 1997 roku, który położył kres rządowi koalicyjnemu premiera Necmettina Erbakana.

Ten nietypowy zamach _ nowego typu _ polegał na ogłoszeniu przez grupę najbardziej wpływowych generałów memorandum, w którym wezwali rząd do ustąpienia, bez rozwiązywania parlamentu ani zawieszania konstytucji.

Premier Erbakan, zwany ojcem tureckiego islamizmu, był uważany za politycznego mentora obecnego szefa rzadu Recepa Tayyipa Erdogana.

Wśród wojskowych oczekujących w więzieniach na rozprawy jest obecnie 69 generałów i admirałów służby czynnej, co stanowi 19 proc. całej kadry oficerskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Bułgarzy przeprowadzili czystkę etniczną Wyjazd z Bułgarii 340 tys. przedstawicieli mniejszości tureckiej w 1989 roku nie był dobrowolny.
Dziennikarzom grozi do 22,5 lat więzienia Proces sądowy 44 dziennikarzy oskarżonych o związki z separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) rozpoczął się w Stambule.
Wiceprezydent Iraku skazany na krę śmierci Po tym jak sporządzono akt oskarżenia, Haszimi najpierw schronił się w autonomicznym irackim Kurdystanie, a później wyjechał do Turcji.
Tagi: afera, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz