Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera w specsłużbach. Niemcy są na liście celów

0
Podziel się:

Ujawniony materiał zawiera listę wywiadowczych priorytetów USA, sklasyfikowanych według skali od 1 do 5.

Afera w specsłużbach. Niemcy są na liście celów
(jonworth-eu/CC/Flickr)
bESvTeaJ

W wewnętrznych materiałach podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jako cele do szpiegowania figurują oprócz naszych zachodnich sąsiadów także Unia Europejska - poinformował w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.

Powołał się przy tym na udostępniony mu tajny dokument z publikowanego stopniowo archiwum Edwarda Snowdena - byłego zewnętrznego współpracownika NSA, ściganego obecnie przez amerykański wymiar sprawiedliwości za działanie na szkodę bezpieczeństwa państwa. Pochodzący z kwietnia bieżącego roku materiał zawiera listę _ wywiadowczych priorytetów _ USA, sklasyfikowanych według skali od 1 do 5 - co oznacza odpowiednio najwyższe i najniższe zainteresowanie.

W odniesieniu do Niemiec śledzeniu ich polityki zagranicznej, kwestii związanych ze stabilizowaniem gospodarki oraz zagrożeń dla gospodarki finansowej przyporządkowano stopień 3. O stopień niżej znalazły się: eksport broni, nowe technologie i handel zagraniczny Niemiec, natomiast prowadzone z tego kraju działalność kontrwywiadowcza i ewentualne cyberataki zasługują według NSA tylko na 5 stopień.

bESvTeaL

W przypadku Unii Europejskiej stopień 3 dotyczy jej _ celów w polityce zagranicznej _, _ handlu międzynarodowego _ i _ stabilności gospodarczej _, a nowym technologiom, bezpieczeństwu energetycznemu i zagadnieniom wyżywienia przyporządkowano stopień 5.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden ujawnił, z kim współpracują USA Rozmowę z informatykiem, który ujawnił szpiegowską aferę, publikuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.
Wielki cios dla stosunków USA-Unia Schulz powtórzył, że jest głęboko zszokowany doniesieniami. Jego zdaniem takie postępowanie byłoby nie do przyjęcia.
Niemcy do Amerykanów: Podsłuchiwaliście? Czy doniesienia medialnie o użyciu przez USA środków niewspółmiernych do potrzeb są prawdziwe?
bESvTebm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)