Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera w Pakistanie. Były prezydent Musharraf ma pozostać w więzieniu 14 dni

0
Podziel się:

Do zatrzymania 70-letniego Musharrafa doszło następnego dnia po wypuszczeniu go z aresztu domowego, gdzie przebywał od pół roku.

Afera w Pakistanie. Były prezydent Musharraf ma pozostać w więzieniu 14 dni
(Dabkowski/Reporter)

Pakistański sąd zdecydował dzisiaj o aresztowaniu na 14 dni zatrzymanego dzień wcześniej byłego prezydenta Perveza Musharrafa w związku z postawionym mu zarzutem odpowiedzialności za śmierć w 2007 roku ok. 100 osób podczas szturmu na meczet w Islamabadzie.

Do zatrzymania 70-letniego Musharrafa doszło następnego dnia po wypuszczeniu go z aresztu domowego, gdzie przebywał od pół roku. Według adwokata byłego prezydenta szykował się on do opuszczenia kraju i miał odlecieć do Dubaju, kiedy tylko zostałyby dopełnione formalności prawne.

Wczoraj Musharrafowi postawiono zarzut osobistej odpowiedzialności za śmierć w 2007 roku ponad 100 ludzi w wyniku szturmu na Czerwony Meczet w Islamabadzie. Jako prezydent wydał on wówczas rozkaz szturmu na świątynię, w której zabarykadowała się grupa zbuntowanych przeciwko rządowi islamskich konserwatystów, domagających się wprowadzenia szariatu. Podczas ataku zginął m.in. główny mułła meczetu Abdul Rashid Ghazi. Zarzuty w sprawie˙śmierci mułły policja stawiała Musharrafowi na początku września.

Były prezydent jest też oskarżony w sprawie Akbara Bugtiego, przywódcy separatystów w Beludżystanie, zabitego w operacji wojskowej w 2006 roku, kiedy Musharraf był u władzy.

Przywódca wojskowego zamachu stanu z 1999 roku i prezydent państwa w latach 2001-2008 wyjechał z Pakistanu po zrzeczeniu się urzędu. Do kraju wrócił w marcu bieżącego roku, aby wziąć udział w majowych wyborach parlamentarnych, do których nie został jednak dopuszczony z powodu toczących się przeciwko niemu spraw sądowych. Wybory te wygrała partia Nawaza Sharifa - premiera, którego rząd Musharraf obalił 14 lat temu.

Od kwietnia Musharraf przebywał w areszcie domowym w swojej willi w Chak Shahzad na przedmieściach Islamabadu, chronionej przez około 300 funkcjonariuszy policji, wojska i sił specjalnych z uwagi na groźby wobec niego.

Były prezydent został zwolniony z aresztu domowego za kaucją w sprawie dotyczącej śmierci w grudniu 2007 roku jego rywalki politycznej Benazir Bhutto i wprowadzenia stanu wyjątkowego. Bhutto zginęła w zamachu podczas wiecu politycznego. Zdaniem prokuratury Musharraf, wówczas prezydent, nie zapewnił jej wystarczającego bezpieczeństwa. We wtorek sąd w Islamabadzie wyznaczył na 22 października datę nowego procesu w tej sprawie.

Na Musharrafie ciążą także inne zarzuty, m.in. w sprawie bezprawnej wymiany całego składu Sądu Najwyższego w 2007 roku; w zmienionym składzie sąd oddalił wnioski opozycji kwestionujące jego wybór na prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Pakistan sprzeciwia się nagrodzie dla Malali Młoda Pakistanka nie zrobiła nic, by zasłużyć na przyznawaną przez Parlament Europejski Nagrodę Sacharowa - oświadczyli talibowie.
Eksplozja blisko szpitala. Sześć osób nie żyje Co najmniej sześć osób zginęło dzisiaj w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu, na skutek wybuchu bomby - poinformował portal BBC News.
Będzie przełom w sprawie Kaszmiru? Premier Indii Manmohan Singh i szef rządu Pakistanu Nawaz Sharif rozmawiali przez ponad 60 minut w jednym z nowojorskich hoteli. Oba kraje roszczą sobie prawa do Kaszmiru.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)