Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa w PSL. Opozycja domaga się dymisji Sawickiego

0
Podziel się:

Po aferze taśmowej w PSL, politycy żądają od Donalda Tuska zdecydowanej interwencji w stosunku do koalicjanta.

Afera taśmowa w PSL. Opozycja domaga się dymisji Sawickiego
(Hubert Matys/REPORTER)

CBA skierowało po południu do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. w sprawie sprawowania nadzoru właścicielskiego przez Agencję Rynku Rolnego nad podległymi jej spółkami.* *Chodzi o ujawnione rozmowy działaczy związanych z PSL.

aktualizacja 20:41

_ - Po wstępnej analizie informacji w tej sprawie skierowaliśmy do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wraz z wnioskiem o powierzenie nam jej do prowadzenia w całości _ - powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

_ - Zawiadomienie, po wstępnej analizie w Prokuraturze Generalnej, zostanie przekazane do właściwej prokuratury, która je rozpatrzy i zdecyduje, czy wszcząć postępowanie, czy też tego odmówić _ - poinformowano w biurze prasowym Prokuratury Generalnej.

Samooczyszczenie Polskiego Stronnictwa Ludowego po ujawnieniu tzw. taśmy Serafina jest niezbędne nie tylko, by uratować wiarygodność PSL, ale by uratować wiarygodność polityki - uważa minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

W jego ocenie jeśli bliskie prawdy jest jakiekolwiek z opisanych podczas nagrania zjawisk, są to rzeczy _ naganne moralnie, a może nawet zasługujące na sankcje karne . - Musze powiedzieć, że te taśmy robią wrażenie, wcale mnie nie dziwi, że prokuratura wszczęła postępowanie, a sprawą interesuje się CBA _ - powiedział Gowin w Polsat News.

_ - Myślę, że w interesie PSL, ale i całej klasy politycznej, leży wyjaśnienie tej całej afery do spodu, nawet, jeśli prawda będzie bardzo bolesna i zakończy się jakimiś decyzjami sądowymi _ - ocenił szef resortu sprawiedliwości.

_ - Jeżeli cokolwiek ze zjawisk opisanych przez rozmówców jest bliskie prawdy, to niewątpliwie są to zjawiska naganne moralnie, a być może zasługujące nawet na sankcje karne _ - zaznaczył.

W jego ocenie w takiej sytuacji PSL stanie przed zadaniem takim samym, jak Platforma Obywatelska przy okazji tzw. afery hazardowej - przed zadaniem samooczyszczenia się. _ Tak zresztą rozumiem pierwsze wypowiedzi władz PSL _ - powiedział minister sprawiedliwości.

_ To trudne dla każdej partii. Dla PO to też nie było łatwe. Decyzje personalne, które podjął wtedy premier Donald Tusk, były bardzo bolesne, i do dzisiaj pozostały blizny _ - powiedział Gowin. _ Ale to jest niezbędne, by uratować wiarygodność nie tylko PSL, ale uratować wiarygodność polityki _ - dodał.

Janusz Palikot uważa, że premier Donald Tusk powinien zdymisjonować ministra rolnictwa Marka Sawickiego w związku z ujawnieniem przez media rozmowy działaczy związanych z PSL.

_ - Należałoby oczekiwać w takiej sytuacji dymisji niektórych osób związanych z PSL, tych oczywiście opisanych w taśmach. Miejmy nadzieję, że do tego również dojdzie, że premier będzie miał taką determinację _ - powiedział Palikot.

Pytany, czy premier powinien zdymisjonować Sawickiego, odparł: _ Oczywiście _. W jego opinii minister rolnictwa _ w krótkim czasie drugi raz zatarł granice między państwem a prywatą _. _ Najpierw lansując swą osobę za pieniądze publiczne, a teraz - jak widzimy - chroniąc tych ludzi, którzy się zachowywali w sposób korupcjogenny, w którym władzę polityczną wykorzystuje się do robienia prywatnych interesów _ - ocenił szef RP.

Ruch Palikota w drugiej połowie czerwca chciał złożyć wniosek o odwołanie Sawickiego za udział w spocie dotyczącym rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o spot Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa emitowany przy okazji meczów Euro 2012. Sawicki przepraszał wtedy za udział w spocie. Partii nie udało się jednak zebrać wtedy wymaganych 69 podpisów pod wnioskiem (klub RP liczy 43 posłów). Palikot zapowiedział w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że w związku z ujawnieniem taśm jego formacja będzie chciała ponownie złożyć wniosek o odwołanie ministra. Wyraził nadzieję, że tym razem podpiszą się pod nim parlamentarzyści z innych klubów.

Dopytywany, kto jeszcze - jego zdaniem - powinien zostać zdymisjonowany po ujawnieniu rozmowy, odparł, że szefowie spółek, których nazwiska przewijają się w tej sprawie. _ Nie wiemy oczywiście, czy wszystko zostało nam ujawnione. Ale bez wątpienia wszyscy ważni funkcjonariusze PSL powinni w tej sytuacji przynajmniej oddać się do dyspozycji _ - ocenił szef Ruchu.

_ - Cała afera nazwana taśmami Serafina ujawnia wierzchołek góry w metodach działania PSL. Wszyscy o tym wiemy, wiedzą o tym wszyscy politycy, którzy od lat funkcjonują albo w koalicji obecnej, albo w zeszłej kadencji z PSL _ - zaznaczył. Palikot wyraził nadzieję, że ujawnienie taśm zapoczątkuje _ odnowę polskiego życia politycznego _.

Odniósł się też do informacji, że stołeczna prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie sprawdzające w sprawie ujawnionego w mediach nagrania. _ - Dobrze oczywiście, że prokuratura wszczęła postępowanie w sprawach ujawnionych w tych taśmach, ale można przypuszczać, to jest taka tajemnica poliszynela, że podobnie inni działacze na stanowiskach innych agencji, spółek, itd. związani z PSL funkcjonują, jak ci opisani przez taśmy Serafina i Łukasika _ - powiedział. Jego zdaniem, Centralne Biuro Antykorupcyjne powinno przejrzeć także funkcjonowanie innych instytucji, w których zasiadają osoby związane z PSL.

CBA skierowało po południu do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. w sprawie sprawowania nadzoru właścicielskiego przez Agencję Rynku Rolnego nad podległymi jej spółkami.Chodzi o ujawnione rozmowy działaczy związanych z PSL.

Prawo i Sprawiedliwość również domaga się od premiera Donalda Tuska natychmiastowej interwencji ws. ujawnionej przez media rozmowy działaczy związanych z PSL. PiS nie wyklucza, że złoży doniesienie do prokuratury, jeżeli nie będzie reakcji premiera w tej sprawie.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że _ właściwe służby i instytucje państwa analizują informacje _ ujawnione przez media. Zapowiedział, że wyniki tych analiz zostaną przedstawione premierowi.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział dziennikarzom w Sejmie, że treść nagrań z rozmowy bliskich ludowcom działaczy na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa, to dowód na to, że standardy w państwie są niskie. - _ Pytam Donalda Tuska, gdzie jest w tej sprawie? To w jego rządzie i jego koalicji dzieją się naganne, patologiczne praktyki _ - ocenił.

_ - Te stenogramy z daleka pachną różnymi brzydkimi zachowaniami: przyznawanie sobie olbrzymich pensji, słupy, wyprowadzanie pieniędzy, to wszystko materiał dla organów ścigania, ale przede wszystkim dla Donalda Tuska. Musi odpowiedzieć, czy takie praktyki mu odpowiadają, czy będzie tolerował takie praktyki u swoich koalicjantów, jak swojego czasu tolerował aferę hazardową _ - postulował Hofman.

Polityk uważa, że od kilku dni premier _ jest schowany _. Jak mówił, Donald Tusk nie zabiera głosu w sprawie rozmowy działaczy PSL, nie było go też na terenach dotkniętych w weekend przez trąby powietrzne. _ Donald Tusk w niedzielę nie raczył nawet zabrać głosu w sprawie tragedii wielu ludzi, dziś mamy stenogramy dotyczące patologicznych praktyk w rządzie. Na razie Donald Tusk nie zapowiada swojej konferencji, ani działań w tej sprawie. Żądamy od niego, żeby zabrał głos _ - powiedział.

Pytany, jakich działań PiS oczekuje od premiera, odpowiedział: _ premier ma do dyspozycji Centralne Biuro Antykorupcyjne, inne służby, może w tej sprawie jako premier i obywatel, uruchomić prokuraturę. Oczekujemy wyjaśnienia tego, co jest w stenogramach _.

Pytany o sprawę, rzecznik CBA Jacek Dobrzyński podkreślił, że jest ona jedną z tych, które mogą być _ w zainteresowaniu biura _. _ Dlatego analizujemy i weryfikujemy informacje, żeby sprawdzić, czy jest to we właściwościach biura i czy mogło dojść do złamania lub naruszenia prawa _ - dodał.

Rzecznik PiS dopytywany, czy jeżeli premier nie zdecyduje się na interwencję w tej sprawie, to PiS podejmie działania, takie jak doniesienie do prokuratury, zadeklarował: _ Na pewno tej sprawy nie pozostawimy. Czekamy na reakcję premiera. Jeśli nie, jutro będziemy musieli podjąć działania _.

_ Puls Biznesu _ ujawnił nagrania rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, postrzeganego jako bliskiego człowieka Waldemara Pawlaka, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego. Opisująca w poniedziałek sprawę _ Gazeta Wyborcza _ pisze, że rozmowa odbyła się prawdopodobnie na początku stycznia, wkrótce po odwołaniu Łukasika ze stanowiska. _ Łukasik, rozżalony po utracie stanowiska szefa ARR, opowiada o machlojkach, których - jego zdaniem - dopuszczają się osoby związane z Ministerstwem Rolnictwa oraz spółkami skarbu państwa związanymi z rolnictwem _ - czytamy.

Jak opisuje _ GW _, Łukasik mówi Serafinowi o wykorzystywaniu państwowego majątku przez niektórych działaczy Stronnictwa dla własnych korzyści, o zarządzaniu spółkami skarbu państwa jak własnym folwarkiem. Jest też mowa o obchodzeniu ustawy kominowej (ograniczającej zarobki prezesów), o licznych i kosztownych delegacjach służbowych polegających na zwiedzaniu świata z rodzinami, o _ ciepłych posadkach _ w radach nadzorczych zarezerwowanych dla _ swoich _. Politycy rozmawiają też o przygotowywaniu państwowych spółek do prywatyzacji, ale tak, by wpadły w ręce działaczy PSL. Nagranie zrobiono ukrytą kamerą.

Stołeczna prokuratura wszczęła dziś z urzędu postępowanie sprawdzające ws. ujawnionego w mediach nagrania rozmowy na temat możliwych nieprawidłowości w instytucjach związanych z resortem rolnictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
To nagranie ma oczernić polityków PSL? Ujawnienie nagrania może być na rękę Waldemarowi Pawlakowi w walce o fotel prezesa PSL.
Ruch Palikota coś wie o Tusku i Pawlaku Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota uważa, że porozumienie koalicjantów w sprawie reformy emerytalnej ma drugie dno.
Jest decyzja Sawickiego. Afera taśmowa pogrąży PSL? Chodzi o ujawnione przez dziennikarzy zapisy rozmów polityków powiązanych z PSL.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)