Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa. SLD chce informacji minister Bieńkowskiej o sytuacji w resorcie

0
Podziel się:

Leszek Miller domaga się także informacji od minister na temat jej rozmowy z szefem CBA.

Afera taśmowa. SLD chce informacji minister Bieńkowskiej o sytuacji w resorcie
(Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju)

SLD chce, by minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska przedstawiła w Sejmie informację na temat sytuacji w resorcie. Sojusz domaga się też, aby marszałek Ewa Kopacz poinformowała, czy zezwoliła na przeszukanie poselskiego pokoju przez CBA.

Aktualizacja 18:03

SLD wystąpił do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z wnioskiem o uzupełnienie porządku najbliższego posiedzenia Sejmu, zaplanowanego na przyszły tydzień, o informację minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej na temat - jak napisano we wniosku - _ sytuacji w jej resorcie, w kontekście doniesień o możliwej korupcji _.

SLD złożył wniosek o informację minister infrastruktury E.Bieńkowskiej w Sejmie o sytuacji w resorcie w konteście możliwej korupcji.

— SLD (@sldpoland) lipiec 14, 2014

We wniosku, który złożył lider Sojuszu Leszek Miller, klub domaga się także informacji od Bieńkowskiej na temat jej rozmowy z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem. Sojusz powołuje się na doniesienia _ Gazety Wyborczej _ z 9 lipca. _ _ Gazeta Wyborcza _ wskazuje, że korupcja w resorcie infrastruktury była przedmiotem rozmowy Pawła Wojtunika i wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej _ - podkreślono we wniosku.

Chodzi o spotkanie między wicepremier Elżbietą Bieńkowską a szefem CBA Pawłem Wojtunikiem. Tygodnik _ Wprost _, który opublikował nowe nagranie spekuluje, że ta sprawa mogła mieć coś wspólnego z niedawnym przeszukaniem biura poselskiego i pokoju sejmowego szefa klubu PSL Jana Burego. Dziennikarze opisują krótko szczegóły tej rozmowy, ale nie przytaczają żadnych cytatów. Nie wiadomo też, czy są w posiadaniu nagrania.

Jak podaje _ Wprost _, Paweł Wojtunik w czasie spotkania z Elżbietą Bieńkowską miał się niepochlebnie wypowiadać o Radosławie Sikorskim, a zwłaszcza o jego postawie wobec akcji CBA w ministerstwie spraw zagranicznych. W ubiegłym roku funkcjonariusze służby antykorupcyjnej zatrzymali naczelnika wydziału zamówień publicznych w resorcie, Monikę F. Wojtunik, według _ Wprost _, miał również w niewybrednych słowach krytykować szefa MSW Barłomieja Sienkiewicza.

Dziennikarze tygodnika piszą, że po wybuchu afery podsłuchowej Bienkowska i Wojtunik obawiali się, że światło dzienne ujrzy nagranie z ich spotkania. Szef CBA miał w zakulisowych rozmowach mówić, że jego upublicznienie może nawet spowodować upadek rządu.
Według komentatorów _ Wprost _ mogą istnieć związki między spotkaniem Bieńkowska-Wojtunik a ubiegłotygodniową akcją CBA, kiedy funkcjonariusze przeszukali biuro poselskie oraz pokój sejmowy Jana Burego. Wszystko w ramach śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy przez dwóch biznesmenów z Leżajska. Dziennikarze wskazują na znajomość szefa klubu PSL z Piotrem Nisztorem, za którego pośrednictwem nagrania ze spotkań polityków trafiły do tygodnika. Sam Nisztor mówi, że Jana Burego zna słabo a rozmawiał z nim _ może dwa razy w życiu _.

SLD chce znać prawdę na temat przeszukania gabinetu polityka

To nie jedyny temat, na który wypowiedział się SLD. Sojusz przypomina też, że 4 lipca CBA weszło do gabinetu Zbigniewa Rynasiewicza, wiceministra w resorcie infrastruktury; przeszukano też jego dom. Równocześnie aresztowano dwóch biznesmenów z firmy paliwowej Marian P. i Pawła K. z Leżajska (Podkarpackie), skąd również pochodzi Rynasiewicz. - _ Wobec obu biznesmenów sformułowano zarzut korupcyjny powoływania się na wpływy w instytucji państwowej _ - wskazują posłowie SLD we wniosku.

_ - W związku z powyższym, zdaniem klubu poselskiego SLD, posłowie na Sejm powinni zostać poinformowani o szczegółach tej sprawy, zarówno w kontekście przesłanek wskazanych we wniosku zatrzymań, jak i rozmowy o działaniach operacyjnych służb pomiędzy szefem CBA Pawłem Wojtunikiem a wicepremier Elżbietą Bieńkowską _ - czytamy we wniosku.

_ - Jesteśmy świadkami doniesień, informacji prasowych, które muszą budzić najwyższe zaniepokojenie. Pani minister Bieńkowska powinna wyjaśnić wszystkie okoliczności sytuacji, którą nie można określić jako normalną _ - podkreślił na konferencji prasowej Miller.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Robert Stankiewicz podkreślił, że resort _ nie uczestniczy w spekulacjach dotyczących rozmowy minister Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem _. Nie chciał też komentować wystąpienia SLD. _ - Poczekamy na decyzję marszałek Sejmu i na to, co jest we wniosku, bo ten jeszcze do nas nie dotarł. Wtedy się do niego odniesiemy _ - powiedział Stankiewicz.

Miller poinformował też, że SLD domaga się, żeby marszałek Sejmu wyjaśniła czy udzielała zgody na przeszukanie przez CBA poselskiego pokoju w hotelu na terenie Sejmu. Chodzi o interwencję funkcjonariuszy Biura, którzy na zlecenie prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, w czwartek, 10 lipca przeszukali pokój hotelowy posła Jana Burego (PSL). Wtedy też przeszukano jego biuro poselskie w Rzeszowie.

_ - Chcemy prosić marszałek sejmu o pełne wyświetlenie okoliczności interwencji CBA i przeszukania pokoju poselskiego na terenie Sejmu. Jeżeli pani marszałek wyraziła na to zgodę, to będziemy oczekiwać pełnego wyjaśnienia powodów i motywów takiej decyzji. A jeżeli nie wyraziła na to zgody, to będziemy dążyć do ustalenia, kto naruszył prawo _ - zapowiedział Miller.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej Polaków chce dymisji Tuska Afera podsłuchowa nie wpłynęła na drastyczne pogorszenie wizerunku urzędującego gabinetu, bo podobne oceny notujemy od wielu miesięcy.
Waldemar Pawlak znów zaskoczył. Czym? W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne w ramach śledztwa dotyczącego praktyk korupcyjnych na Podkarpaciu, przeszukało między innymi biuro poselskie Jana Burego.
Skutki afery podsłuchowej - Hawe zmieni właściciela Marek Falenta negocjuje sprzedaż wszystkich posiadanych udziałów w Hawe, także tych, których nie...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)