Notowania

afera taśmowa
17.09.2014 15:17

Afera taśmowa. PiS: państwo zawiodło w jej wyjaśnianiu

PiS domaga się komisji śledczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
Mariusz Kamiński, Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz</br>- bohaterowie dzisiejszej konferencji prasowej

Konieczna jest komisja śledcza do wyjaśnienia okoliczności afery taśmowej - mówi poseł PiS Mariusz Kamiński. Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o jej powołanie.

Chodzi o opublikowane przez _ Wprost _ nagrania nielegalnie podsłuchanych rozmów z udziałem czołowych polityków polskiego rządu. Wczoraj warszawska prokuratura umorzyła postępowanie wobec prezesa NBP Marka Belki i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, prowadzone pod kątem przekroczenia uprawnień.

Mariusz Kamiński powiedział na konferencji prasowej, że instytucje państwa zawiodły, jesli chodzi o wyjaśnianie tej afery. Podał tu przykład umorzenia śledztwa w sprawie podsłuchanej rozmowy Marka Belki z Batłomiejem Sienkiewiczem. _ - Istnieje głębokie domniemanie, że państwo nie jest w stanie uporać się z tym problemem. To właśnie w takich sytuacjach powołuje się komisje śledzcze _ - zaznaczył Mariusz Kamiński.

Zdaniem posła PiS, w sprawie jest wiele niewyjaśnionych, a budzących podejrzenia wątków. Jeden z nich dotyczy akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w redakcji tygodnika _ Wprost _, inny wiąże się z mężczyzną, który w restauracji miał nagrywać rozmowy polityków - zatrzymanym kilka miesięcy temu Łukaszem N. Jak mówił Kamiński, korzysta on obecnie z _ przywilejów świadka koronnego _ - ochraniają go funkcjonariusze policji. Poseł PiS zaznaczył, że nie ma żadnych podstaw prawnych do przydzielenia mu takiej ochrony, zwłaszcza, że jest on osobą podejrzaną.

Umorzona przez prokuraturę sprawa dotyczy rozmowy prezesa NBP i szefa MSW z 17 lipca ubiegłego roku, w restauracji _ Sowa & Przyjaciele _ w Warszawie. Tygodnik _ Wprost _ upublicznił nagranie z jej nielegalnego podsłuchu. Rozmowa dotyczyła między innymi wprowadzenia zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim i w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi w zamian za odwołanie z funkcji ówczesnego ministra finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
Falenta: prokuratura łamie prawo. Śledczy: wszystko jest w porządku Biznesmen podejrzany o udział w aferze taśmowej skarży się na działanie wymiaru sprawiedliwości. Słusznie?
Bartłomiej Sienkiewicz po przesłuchaniu w sprawie afery taśmowej Szef MSW spędził dziś w prokuraturze ponad godzinę.
Bartłomiej Sienkiewicz w prokuraturze Z publikacji _ Wprost _ wynika, że Sienkiewicz i Belka omawiali możliwość usunięcia Jacka Rostowskiego ze stanowiska ministra finansów w zamian za finansowanie deficytu budżetowego przez NBP.
Tagi: afera taśmowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz