Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa komentowana w USA. "Warszawa powinna zademonstrować, dlaczego jest warta wsparcia"

0
Podziel się:

Amerykański dziennikarz twierdzi, że Polska nigdy nie była strategicznie ważna dla Waszyngtonu.

Afera taśmowa komentowana w USA. "Warszawa powinna zademonstrować, dlaczego jest warta wsparcia"
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Czy sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi jest nic niewart? - pyta retorycznie Doug Bandow na łamach konserwatywnego amerykańskiego pisma The National Interest, polemizując z opinią Radosława Sikorskiego na ten temat, ujawnioną w podsłuchanej rozmowie.

Artykuł Bandowa, byłego doradcy prezydenta Ronalda Reagana, a obecnie pracownika think tanku Cato Institute, ukazał się na stronie internetowej _ The National Interest _.

Jego zdaniem Waszyngton nie powinien spieszyć się z zapewnianiem szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, że Ameryka zrobi wszystko, by chronić Polskę przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. _ Zamiast tego Warszawa powinna zademonstrować, dlaczego jest warta wsparcia Waszyngtonu _ - napisał Bandow.

Autor uważa, znów nawiązując do słów Sikorskiego, że w relacjach Polski z USA rzeczywiście są _ frajerzy _, ale są nimi Amerykanie, a nie Polacy. Jego zdaniem bowiem żadne względy bezpieczeństwa nie przemawiają za tym, _ by Stany Zjednoczone ryzykowały wojnę o Warszawę _. Bandow twierdzi, że _ Polska nigdy nie była strategicznie ważna dla Waszyngtonu _.

Akcentuje jednak zarazem - w kontekście gwarancji bezpieczeństwa, które mają członkowie NATO - że sojusz byłby bezwartościowy, gdyby nie wspierały go Stany Zjednoczone. Uważa, że choć nie jest pewne, co Ameryka zrobiłaby, gdyby Rosja próbowała przymusić do czegoś Polskę, _ większość administracji (amerykańskich) uznałaby to za zagrożenie dla kluczowych zobowiązań, których nie można ignorować _. Dodaje, że ponieważ Polska sąsiaduje z Niemcami, mogłoby to także pobudzić do działania Berlin. A przynajmniej Moskwa zdałaby sobie sprawę, iż grożenie Polsce niesie ze sobą znaczące ryzyko konfrontacji z Ameryką. _ Dla Polski jest to dalekie od "nic niewartego" _ - akcentuje.

Zdaniem Bandowa wypowiedź Sikorskiego na temat sojuszu z USA powinna być _ sygnałem do przebudzenia dla Ameryki _. Autor uważa, że _ ci, którzy najmocniej przyssali się do amerykańskiego smoczka, zdają się okazywać najmniej szacunku Ameryce _ i powtarza, że _ prawdziwym frajerem w tym układzie jest Waszyngton _.

W tym kontekście Bandow wyraża opinię, że _ Waszyngton powinien ponownie rozważyć, kogo chroni przed kim, rezerwując "wartościowe" sojusze dla krajów, które w zamian oferują coś znaczącego Ameryce _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz nagrania ABW. Latkowski komentuje: "Manipulacja" Wcześniej Prokurator Generalny stwierdził, że w środkach przekazu dominuje _ wypaczony obraz tamtych wydarzeń _
Marek F. i Krzysztof R. wkrótce wyjdą na wolność? Biznesmeni mieli zakupić taśmy od pracowników restauracji Sowa&Przyjaciele i przekazać je dziennikarzom _ Wprost _.
Jest wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska Szef rządu uratował koalicję PO-PSL. Pewne zwycięstwo nad opozycją w Sejmie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)