Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera szpiegowska w Niemczech. Steinmeier i Kerry chcą...

0
Podziel się

Współpraca Niemiec i Stanów Zjednoczonych jest konieczna, by "przynajmniej przybliżyć rozwiązanie" wielu rozgrywających się w świecie konfliktów.

Afera szpiegowska w Niemczech. Steinmeier i Kerry chcą...
(Heinrich-Böll-Stiftung/Flickr)
bDZxgyRN

Po spotkaniu w Wiedniu niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier i sekretarz stanu USA John Kerry zadeklarowali wolę złagodzenia skutków afery wokół domniemanej działalności szpiegowskiej USA w Niemczech.

Współpraca Niemiec i Stanów Zjednoczonych jest konieczna, by _ przynajmniej przybliżyć rozwiązanie _ wielu rozgrywających się w świecie konfliktów - oświadczył Steimeier. Jak zaznaczył, mówi to także w związku z _ kilkoma zatargami _ z ubiegłych tygodni. - _ Chcemy pracować nad ożywieniem tych stosunków - w oparciu o zaufanie i wzajemny szacunek _ - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Zarówno on, jak i Kerry przybyli do stolicy Austrii na rozmowy sześciu światowych mocarstw z Iranem w sprawie jego programu atomowego. Wypowiadając się po spotkaniu ze Steinmeierem, Kerry przypomniał o strategicznym charakterze stosunków USA z Niemcami. - _ Mamy olbrzymią polityczną współpracę i jesteśmy bliskimi przyjaciółmi _ - podkreślił.

bDZxgyRP

Władze Niemiec poinformowały w środę, że jeden z urzędników ministerstwa obrony podejrzany jest o działalność szpiegowską na rzecz Stanów Zjednoczonych. Kilka dni wcześniej pracownik niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) został aresztowany pod zarzutem sprzedania tajnym służbom USA w ciągu dwóch lat 218 dokumentów. W konsekwencji poproszono rezydenta CIA w Berlinie o opuszczenie kraju, wybierając w ten sposób łagodniejszą procedurę dyplomatyczną niż uznanie go za persona non grata.

Atmosferę stosunków Berlina z Waszyngtonem wyraźnie pogorszyły ujawnione przez byłego współpracownika podległej rządowi amerykańskiemu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena informacje o rozległym penetrowaniu przez nią globalnej sieci telekomunikacyjnej. Penetracja ta miała obejmować także telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostro na linii USA - Niemcy. Przyczyną szpiedzy Kanclerz Angela Merkel wyraziła wątpliwości, czy Niemcy byłyby w stanie wymusić zaprzestanie prowadzonej na ich terytorium działalności szpiegowskiej Stanów Zjednoczonych.
Poważny kryzys w stosunkach Niemcy-USA Wydalenie przez Niemcy głównego przedstawiciela służb wywiadowczych USA w Berlinie oznacza wręcz zamrożenie współpracy.
Schaeuble: Działania Amerykanów są głupie Po odkryciu dwóch domniemanych szpiegów działających dla Stanów Zjednoczonych, Niemcy zaostrzają ton wobec Waszyngtonu.
bDZxgySq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)