Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Snowdena. Niemcy rezygnują z przesłuchania

0
Podziel się:

Bundestag powołał w marcu komisję śledczą do wyjaśnienia działalności amerykańskich służb w Niemczech.

Afera Snowdena. Niemcy rezygnują z przesłuchania
(AP/Fotolink/East News)

Rząd Niemiec jest przeciwny przesłuchaniu byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena przez komisję śledczą Bundestagu na terenie Niemiec. Autorzy ekspertyzy, dostarczonej komisji, uzasadniają sprzeciw obawą przed narażeniem na szwank stosunków z USA.

Zaproszenie Snowdena w charakterze świadka do Niemiec miałoby prawdopodobnie poważne i trwałe negatywne następstwa dla niemiecko-amerykańskich stosunków - stwierdzili autorzy raportu. Za możliwe uznali natomiast przesłuchanie go za granicą.

Do rządowego raportu dołączone zostały opinie kancelarii adwokackich z USA i Wielkiej Brytanii. Jak wyjaśniła rzeczniczka rządu Christiane Wirtz, oba dokumenty stanowią dodatek do ekspertyzy, a ich celem jest zapoznanie parlamentarzystów ze stanowiskiem obu krajów. Zdaniem ekspertów amerykańskich zaproszenie Snowdena poszukiwanego listem gończym przez władze USA do Niemiec byłoby czynem karalnym, podlegającym ściganiu na terytorium USA.

Partie opozycyjne Lewica i Zieloni skrytykowały ekspertyzę, uznając, że dołączenie stanowiska amerykańskiego jest próbą zastraszenia posłów. "Widać wyraźnie, że rząd usiłuje przeszkodzić parlamentowi w sprawowaniu funkcji kontrolnej" - powiedział poseł Zielonych Konstantin von Notz. Martina Renner z Lewicy zarzuciła rządowi, że "grozi" parlamentarzystom.

Przedstawiciele opozycji w komisji śledczej zamierzają na posiedzeniu w przyszłym tygodniu wystosować formalne zaproszenie do przebywającego w Moskwie Snowdena. Zapowiedzieli, że w razie potrzeby zwrócą się do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Bundestag powołał w marcu komisję śledczą do wyjaśnienia działalności amerykańskich służb w Niemczech. Posłowie chcą też zbadać, czy niemiecki rząd oraz niemieckie służby wiedziały o tych działaniach. Komisja składa się z ośmiu deputowanych - sześciu należy do partii koalicji rządowej CDU, CSU i SPD, dwoje do partii opozycyjnych Lewicy i Zielonych.

Były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden ujawnił w zeszłym roku program masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Z wykradzionych przez niego dokumentów, publikowanych sukcesywnie przez media, wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje UE i ponad 30 czołowych polityków na świecie. Na podsłuchu miał być m.in. telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel, co doprowadziło do poważnego ochłodzenia stosunków niemiecko-amerykańskich. W maju 2013 roku Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwajcaria boi się szpiegów. To problem dla... Kontrakty dotyczące infrastruktury informacyjnej o kluczowym znaczeniu będą w miarę możliwości powierzane tylko tym firmom, które działają wyłącznie na podstawie prawa szwajcarskiego.
Inwigilacja w USA. Rząd i firmy dogadały się _ - Choć jest to bardzo pozytywny krok, będziemy zachęcać Kongres do podjęcia dodatkowych działań, odnoszących się do reform, które uważamy za potrzebne - _ napisały firmy we wspólnym oświadczeniu.
Amerykanie szpiegowali przywódców G8 Władze Kanady zezwoliły amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) na prowadzenie operacji szpiegowskich podczas szczytów G8 i G20, które odbyły się w Toronto.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)