Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Pussy Riot. Jedna z człońkin zespołu trafi do innej kolonii karnej

0
Podziel się:

Rzecznik służb więziennictwa przekazał agencji RIA-Nowosti, że Tołokonnikowa zostanie przeniesiona do innej kolonii karnej dla własnego bezpieczeństwa. Nie ujawnił, gdzie ta kolonia się znajduje.

Afera Pussy Riot. Jedna z człońkin zespołu trafi do innej kolonii karnej
(AP/FOTOLINK/East News)

Członkini grupy Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa zostanie przeniesiona z kolonii karnej w Mordowii do innego więzienia - poinformowała dziś rosyjska federalna służba więziennictwa. Domagając się przeniesienia, kobieta wszczęła drugą głodówkę.

Rzecznik służb więziennictwa przekazał agencji RIA-Nowosti, że Tołokonnikowa zostanie przeniesiona do innej kolonii karnej dla własnego bezpieczeństwa. Nie ujawnił, gdzie ta kolonia się znajduje.

_ Traktujemy to jako wielkie zwycięstwo _ - powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera mąż Tołokonnikowej Piotr Wierziłow. Zgodnie z rosyjskim prawem bliscy więźnia muszą zostać powiadomieni o nowym miejscu odbywania kary w ciągu 10 dni od przeniesienia.

Wierziłow przekazał wcześniej, że Tołokonnikowa w piątek wznowiła głodówkę, gdy ze szpitala przewieziono ją znów do kolonii karnej nr 14 w Mordowii, ok. 600 km na wschód od Moskwy.

We wrześniu Tołokonnikowa znalazła się w szpitalu po kilkudniowym proteście głodowym ogłoszonym m.in. z powodu złych warunków odbywania kary. Protestowała przeciwko _ niewolniczym _, jak twierdziła, warunkom pracy w tamtej kolonii i groźbom pod swym adresem ze strony współwięźniarek i funkcjonariuszy.

Rosyjskie media poinformowały w piątek, że inna członkini Pussy Riot Maria Alochina na znak solidarności z Tołokonnikową wycofała wniosek o złagodzenie kary i nie zamierza też ponownie ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Alochina odbywała karę w Kraju Permskim ok. 1300 km na wschód od Moskwy, w sierpniu przewieziono ją do Niżniego Nowogrodu.

Alochina i Tołokonnikowa odbywają karę dwóch lat więzienia za wykonanie w 2012 roku w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela wraz z innymi członkiniami grupy Pussy Riot utworu _ Bogurodzico, przegoń Putina _.

Krytycy Kremla utrzymują, że proces, w którym na dwa lata więzienia skazano trzy uczestniczki występu w świątyni, to część rozprawy z przeciwnikami prezydenta Władimira Putina. Sąd uznał czyn członkiń Pussy Riot za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _, choć oskarżone twierdziły, że był to jedynie protest przeciwko powrotowi na Kreml Władimira Putina i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl.

Alochina i Tołokonnikowa mają wyjść na wolność w marcu 2014 roku, chyba że wcześniej zostanie ogłoszona amnestia obejmująca matki małych dzieci. Obie mają nieletnie dzieci. Trzeciej członkini zespołu zawieszono wykonanie kary.
Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)