Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Pussy Riot. Adwokaci złożyli apelację

0
Podziel się:

Skarga apelacyjna powinna być rozpatrzona w ciągu miesiąca.

Afera Pussy Riot. Adwokaci złożyli apelację
(Andrey Stenin/RIA Novosti/EAST NEWS)

Adwokaci trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, skazanych przez Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie na dwa lata łagru za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _, odwołali się dziś od tego wyroku do Moskiewskiego Sądu Miejskiego.

Skarga apelacyjna powinna być rozpatrzona w ciągu miesiąca.

22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 24-letnia Maria Alochina i 29-letnia Jekatierina Samucewicz były wśród pięciu performerek z Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _.

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl. Swój występ określiły jako _ modlitwę punkową _.

Wkrótce po kontrowersyjnym występie trzy artystki zostały aresztowane. 17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy skazał je na dwa lata łagru.

Według sędzi Mariny Syrowej dziewczęta _ wstąpiły w przestępczą zmowę w celu brutalnego naruszenia porządku publicznego _. Sędzia uznała też, że członkinie Pussy Riot _ kierowały się motywami nienawiści religijnej _. Oceniła, że nie rokują one nadziei na poprawę bez osadzenia w kolonii karnej.

W kilka godzin po ogłoszeniu wyroku rosyjska Cerkiew prawosławna zwróciła się do władz Rosji, by _ w ramach prawa okazały miłosierdzie _ skazanym członkiniom Pussy Riot w nadziei na to, że _ powstrzymają się od powtórzenia swych bluźnierczych czynów _.

Wcześniej o uwolnienie artystek bezskutecznie apelowali rosyjscy oraz zagraniczni twórcy kultury i artyści; skazanie performerek wywołało na świecie protesty i obawy o wolność słowa w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Siedzą w celi, bo chciały przegonić Putina Do sądzonych w Moskwie za chuligaństwo w cerkwi członkiń zespołu Pussy Riot dwukrotnie wzywano dzisiaj pogotowie ratunkowe
Rosjanie je polubili. Putin wsadzi za kratki? Przesadna reakcja Kremla na działalność punkowego zespołu Pussy Riot zdemaskowała rosyjskie władze.
Członkinie Pussy Riot zdołały uciec Putinowi? Poszukiwane przez rosyjską policję kobiety prawdopodobnie uciekły za granicę. Informacja o tym pojawiła na mikroblogu grupy w Twitterze.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)