Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera podsłuchowa
01.09.2014 14:11

Afera podsłuchowa. Zakończyło się przesłuchanie szefa NBP

2,5 godziny trwało przesłuchanie Marka Belki w warszawskiej prokuraturze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Obara)

2,5 godziny trwało dzisiejsze przesłuchanie prezesa NBP Marka Belki w warszawskiej prokuraturze. Zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym domniemanego _ naruszenia niezależności NBP _ w związku z nielegalnie nagraną rozmową z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Belka wyszedł z gmachu prokuratury około godziny 13.30. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Śledztwo wszczęto w końcu lipca z zawiadomień dziewięciu osób, w tym m.in. szefa SP Zbigniewa Ziobry, wiceszefa klubu SLD Leszka Aleksandrzaka. Podstawą śledztwa jest art. 231 kodeksu karnego, który stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W czerwcu tygodnik _ Wprost _ ujawnił nagrania podsłuchanych rozmów m.in. Sienkiewicza z Belką z lipca 2013 r. Szef MSW rozmawiał z Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawiał warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym. W listopadzie Rostowskiego zdymisjonowano; w maju 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

W drugiej połowie sierpnia zeznania w sprawie złożył Sienkiewicz. _ - Minister zaprzeczył, aby istniało nieformalne porozumienie. Zaprzeczył, aby został wysłany na tę rozmowę przez kogokolwiek, aby był pośrednikiem, w tym przede wszystkim, aby został wysłany przez premiera. Wskazał, że pytania, które zadawał, które mogą sugerować istnienie pewnego porozumienia, były jego własną inicjatywą, wynikały z jego ciekawości _ - informowała prokuratura po tym przesłuchaniu.

Śledztwo dotyczące podsłuchiwania m.in. polityków i biznesmenów od połowy czerwca prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. W śledztwie tym badana jest kwestia bezprawnego utrwalania rozmów prowadzonych przez gości restauracji _ Sowa i Przyjaciele _ oraz _ Amber Room _ w Warszawie. Dotychczasowe materiały i zeznania zgromadzone przez prokuratorów wskazują, że nielegalne rejestrowanie rozmów odbywało się wyłącznie w tych dwóch restauracjach.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk w prokuraturze? "Nie widzę powodu" Rzeczniczka zapewniała dziennikarzy, że _ pan premier nikogo na rozmowy nie wysyłał _, a ujawniona przez Wprost rozmowa szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką to była prywatna rozmowa.
Wydarzenia we "Wprost" pod ścisłym nadzorem Na początku września Krajowa Rada Prokuratury ma zająć się wnioskiem prokuratura generalnego Andrzeja Seremeta o stanowisko w tej sprawie.
Co Baniak chciał od Falenty? Wiceminister zapewnia, że afera taśmowa go nie dotyczy Oto, co działo się wokół spółki SkładyWęgla.pl.
Tagi: afera podsłuchowa, marek belka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz