Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa w Bułgarii. Oskarżenia pod adresem byłego szefa MSW

0
Podziel się:

- Wszystko, co robiłem jako szef MSW, robiłem dla dobra państwa - broni się Cwetan Cwetanow.

Afera podsłuchowa w Bułgarii. Oskarżenia pod adresem byłego szefa MSW
(AP/Fotolink/East News)

Były bułgarski minister rolnictwa Mirosław Najdenow oskarżył byłego wicepremiera i szefa MSW Cwetana Cwetanowa o nielegalne podsłuchiwanie wszystkich członków poprzedniego rządu.

Po zarzutach Najdenowa afera podsłuchowa, która bywa nazywana _ bułgarskim Watergate _, zatacza coraz szersze kręgi; skandal wstrząsa krajem tuż przed wyborami, które odbędą się w przyszłym miesiącu - pisze AP.

W wywiadzie dla prywatnej sieci telewizyjnej bTV Najdenow nie dostarczył żadnych dowodów na poparcie swych zarzutów wobec Cwetanowa. Zaapelował jednak do niego, by poniósł odpowiedzialność za swe czyny i wycofał się z życia politycznego.

Były wicepremier zaprzecza wszelkim oskarżeniom.

Cwetanow jest obecnie szefem sztabu wyborczego centroprawicowej partii GERB, będącej faworytem kampanii wyborczej. Cwetanow jest kandydatem tej formacji na posła, co zgodnie z ordynacją wyborczą zapewnia mu immunitet.

Najdenow oskarża jednak Cwetanowa o inwigilację polityków, która miała mu pozwolić na szantażowanie ich i wyeliminowanie ze sceny politycznej wszystkich osób, które były blisko związane z byłym premierem Bojko Borysowem. Ten ostatni miał też być podsłuchiwany.

Sam Najdenow podejrzewany jest o _ niewłaściwe postępowanie _ podczas sprawowania funkcji ministra i toczy się w tej sprawie śledztwo - podaje AP, nie precyzując, jakie zarzuty postawiono byłemu szefowi resortu rolnictwa.

Cwetanow powiedział dziennikarzom, że _ specjalne środki nadzoru były stosowane wyłącznie w granicach przewidzianych przez prawo _.

- _ Wszystko, co robiłem jako szef MSW robiłem dla dobra państwa _ - dodał Cwetanow, zarzucając przy tym Najdenowi, że jego oskarżenia o podsłuchiwanie polityków, dziennikarzy i osób publicznych nieprzypadkowo zostały wyartykułowane tuż przed wyborami.

Prokuratura postawiła niedawno zarzuty czterem byłym pracownikom policji, którzy mieli brać udział w zakładaniu podsłuchów przeciwnikom poprzedniego, centroprawicowego rządu. Oskarżyciele wezwali Najdenowa na świadka.

- _ Świadek potwierdził zarzuty, o których mówił w udzielonym telewizji wywiadzie i dostarczył dodatkowych informacji, których w tej chwili nie możemy ujawnić _ - powiedziała rzeczniczka sofijskiej prokuratury.

Prokuratura poinformowała również, że Najdenow obawia się o swoje bezpieczeństwo i będzie z tego względu objęty nadzorem.

Według oficjalnych danych w 2011 r. sądy bułgarskie wydały 13 tys. zezwoleń na podsłuchy, w 2012 r. - 16 tys. Jedno zezwolenie dotyczy zazwyczaj więcej niż jednej osoby. W okresie od września 2009 r. do marca 2013 r. czyli w czasie, kiedy władzę sprawował GERB, MSW zwracało się do operatorów telefonii komórkowej i do dostawców usług internetowych o zlokalizowanie 115 tys. osób.

Według lewicowej opozycji w budżecie MSW w ostatnich trzech latach wydzielano po 100 mln lewów (50 mln euro) rocznie na podsłuch i śledzenie.

Przedterminowe wybory parlamentarne w Bułgarii zaplanowano na 12 maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Porywacze zwolnili córkę bossa mafijnego Za dziecko nie zażądano okupu. Policja przypuszcza, że porwanie było sygnałem dla jej ojca, by milczał przed sądem.
Urzędnik MSW oskarżony o kontakty z mafią Szefowi głównego zarządu zwalczania przestępczości zorganizowanej bułgarskiego MSW Stanimirowi Fłorowowi postawiono oficjalnie zarzuty kontaktów z mafią narkotykową i otrzymywania od niej znacznych łapówek.
Afera podsłuchowa w Bułgarii. Prezydent... Bułgarska prokuratura wszczęła pięć dochodzeń, w tym przeciw obecnemu szefowi wydziału technicznego MSW, w sprawie nielegalnych podsłuchów.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)