Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera podsłuchowa. Prokuratura umorzyła śledztwo w Opolu

0
Podziel się

Uzasadnienie decyzji zostanie podane do wiadomości w najbliższym czasie. Sprawa dotyczy 18-minutowego nagrania rozmowy byłego komendanta wojewódzkiego Leszka Marca z naczelniczką jednego z wydziałów KWP.

Afera podsłuchowa. Prokuratura umorzyła śledztwo w Opolu
(Reporter)
bEqAYukB

Prokuratura Okręgowa w Legnicy umorzyła śledztwo w sprawie ujawnionego nagrania byłego komendanta wojewódzkiego policji w Opolu Leszka Marca. Biegli ustalili, że nagranie powstało przypadkiem, a nie w wyniku założonego podsłuchu.

Rzeczniczka legnickiej prokuratury Liliana Łukasiewicz potwierdziła, że postępowanie zostało umorzone. Zastrzegła jednak, że uzasadnienie tej decyzji zostanie podane do wiadomości w najbliższym czasie.

Sprawa dotyczy 18-minutowego nagrania rozmowy byłego komendanta wojewódzkiego Leszka Marca z naczelniczką jednego z wydziałów KWP w Opolu, które trafiło do redakcji _ Nowej Trybuny Opolskiej _. Gazeta napisała w maju, że w potajemnie nagranej rozmowie _ pełnej zażyłości mieszają się wątki służbowe i obyczajowe _. Anonimowy informator płytę z nagraniem przesłał do redakcji pocztą. W liście dołączonym do płyty napisał m.in.: _ przesyłam autentyczną, nagraną w listopadzie 2012 roku płytę, która ukazuje, w jaki sposób załatwia się sprawy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu _. Marzec został odwołany tuż po publikacji przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na wniosek komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego i odszedł na emeryturę.

bEqAYukD

Od lipca obowiązki komendanta wojewódzkiego w Opolu pełniła insp. Irena Doroszkiewicz. W grudniu minister spraw wewnętrznych powołał ją na to stanowisko.

Fakt, iż nagranie którego dotyczy sprawa, powstało przypadkiem, a nie w wyniku założonego podsłuchu, biegli ustalili już przed końcem września. Potwierdziły to trzy opinie specjalistów z zakresu informatyki. Wynika z nich, że były opolski komendant i funkcjonariuszka nagrali się przypadkiem. Rozmowa między Leszkiem Marcem a byłą naczelniczką wydziału komunikacji społecznej opolskiej komendy odbyła się w momencie, gdy przygotowana już była i włączona aparatura nagrywająca przed zaplanowaną na ten dzień telekonferencją z komendantami powiatowymi policji. _ W tym momencie do gabinetu komendanta weszła nagrana z nim kobieta i odbyła się zarejestrowana, a następnie ujawniona rozmowa _ - wyjaśniła we wrześniu Łukasiewicz.

Prokuratura w Legnicy wykluczyła tym samym podejrzenie o założenie podsłuchu w gabinecie opolskiego komendanta. Jesienią postępowanie ws. nagrań i ich ujawnienia nie zostało jednak jeszcze zakończone, przesłuchiwano kolejnych świadków. Decyzja o sprawie miała zapaść w październiku, jednak ostatecznie podjęto ją w grudniu. W opolskiej komendzie wojewódzkiej policji tuż po ujawnieniu nagrań odbyła się też kontrola, którą przeprowadziły Biuro Kontroli i Biuro Spraw Wewnętrznych KGP. Policja nie ujawniła raportu, przekazała go śledczym. Nagraną z komendantem policjantkę zawieszono pod koniec maja na trzy miesiące, wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne i obniżono jej pensję o połowę. W sierpniu skończył się jej okres zawieszenia, następnie funkcjonariuszka odebrała urlop i stawiła się do pracy. Otrzymała jednak rozkaz o zwolnieniu z zajmowanego dotąd stanowiska, przeniesieniu do dyspozycji komendanta wojewódzkiego, a następnie przydzielono jej inne obowiązki.

Czytaj więcej w Money.pl
"Prokuratura zamiata aferę w Platformie" Ordynarne zamiatanie sprawy pod dywan - tak opozycja komentuje decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa ws. rzekomej korupcji politycznej dotyczącej wyborów szefa dolnośląskiej PO.
Zapytali polski rząd o podsłuchy. Efekt? Pytania dotyczyły między innymi wiedzy o używanym przez Amerykanów szpiegowskim systemie PRISM. Informacje o tym programie ujawnił Edward Snowden.
Gowin uderza w szefa rządu i zapowiada.... - _ Donald Tusk deklarował, że chce walczyć z klasą próżniaczą, a dziś jest jej patronem _ - pisze w liście otwartym były poseł Platformy.
bEqAYule
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)