Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera podsłuchowa
16.09.2014 13:46

Afera podsłuchowa. PiS złoży wniosek o komisję śledczą

Posłowie PiS chcą zbadania między innymi roli w tej sprawie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jak dowiedziała się PAP od polityków PiS, decyzja o złożeniu wniosku w sprawie powołania komisji śledczej zapadła w ścisłym kierownictwie partii. Szczegóły wniosku mają być zaprezentowane w środę o 12.00 na konferencji prasowej._ - Wniosek o powołanie komisji śledczej zostanie przedstawiony w środę _ - poinformował Macierewicz.

_ - Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z sytuacją, w której organa państwa nie spełniają swojej roli. Premier Donald Tusk zapowiadał, ze sprawa zostanie wyjaśniona i uciekł do Brukseli, nic nie wyjaśniając. Rozumiem, że dopełnieniem jego ucieczki jest dzisiejsza decyzja prokuratura _ - dodał wiceprezes PiS.

We wtorek poinformowano o umorzeniu śledztwa ws. podsłuchanej nielegalnie rozmowy Sienkiewicza z Belką. Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała, że żaden z funkcjonariuszy publicznych nie przekroczył uprawnień, nie miało też miejsca niedopełnienie obowiązków.

Jak podał rzecznik prokuratury Przemysław Nowak, zgromadzony materiał dowodowy nie potwierdził podejrzenia popełnienia przestępstwa nadużycia władzy; w szczególności nie potwierdził, aby któryś z funkcjonariuszy publicznych wskazany w zawiadomieniach przekroczył swoje uprawnienia lub nie dopełnił obowiązku, działając jednocześnie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

W czerwcu tygodnik _ Wprost _ ujawnił nagrania podsłuchanych rozmów m.in. Sienkiewicza z Belką z lipca 2013 r. Szef MSW rozmawiał z Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w tym kontekście mówił o dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz o noweli ustawy o banku centralnym.

Na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński był pytany na konferencji prasowej w Krynicy o słowa premiera Donalda Tuska, który podczas wystąpienia w Sejmie pod koniec sierpnia zapowiedział, że jeszcze we wrześniu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz przedstawi szczegółową informację na temat sprawy podsłuchów.

_ - Jestem tu pesymistą. Chyba będziemy musieli zastanowić się nad komisją śledczą w tej sprawie. Nie wiem, czy zdobędziemy poparcie większości parlamentarnej. To naprawdę jest sprawa, która powinna być wyjaśniona _ - powiedział wówczas Kaczyński. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm - bezwzględną większością głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisja ws. WSI byłaby na rękę Putinowi -_ Należało zlikwidować WSI teraz mamy wysyp byłych żołnierzy WSI, którzy przedstawiają się, że są patriotami, a wielu z nich było szkolonych przez GRU i nie tylko _ - przekonuje marek Opiłoa z PIS.
Tusk ostro o rewelacjach Macierewicza _ Jazgot, że wybory będą sfałszowane, towarzyszył do wyborów, potem była chwila milczenia, bo przewagę miało PiS _ - ocenił premier.
Macierewicz: Nie było audytu Wassermanna Dokument, który na początku stycznia 2007 r. trafił do ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, jest druzgocący dla Macierewicza jako likwidatora WSI - pisze GW.
Tagi: afera podsłuchowa, antoni macierewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz