Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera podsłuchowa
25.10.2013 10:15

Afera podsłuchowa. NSA monitorowała rozmowy telefoniczne dziesiątek przywódców

Jeden z amerykańskich urzędników w 2006 roku przekazał agencji ponad 200 numerów telefonicznych do swoich kontaktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Rozmowy telefoniczne 35 przywódców państw były podsłuchiwane po tym, jak jeden z amerykańskich urzędników w 2006 roku przekazał NSA ponad 200 numerów telefonicznych do swoich kontaktów - podał Guardian.

Brytyjski dziennik przekazał tę wiadomość, opierając się na dokumencie sprzed siedmiu lat ujawnionym przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena. Jest to poufna notatka, z której wynika, że NSA zachęcała urzędników Departamentu Stanu USA, Białego Domu i Pentagonu, by dzielili się z nią swymi kontaktami, dzięki czemu agencja mogła dodawać numery czołowych polityków do swoich systemów szpiegujących.

Cytowana przez _ Guardiana _ notatka głosi: _ W jednym z ostatnich przypadków przedstawiciel władz USA dostarczył NSA 200 numerów do 35 liderów ze świata. Chociaż większość z nich prawdopodobnie była dostępna w jawnych źródłach, ośrodki danych wywiadu odnotowały 43 nieznane wcześniej numery telefoniczne. Te numery oraz kilka innych zostały wyznaczone do dalszych zadań _. Notatka nie wymienia żadnych nazwisk inwigilowanych osób.

Uzyskane numery doprowadziły też do informacji o innych numerach, które również zostały _ wyznaczone do dalszych zadań _ - napisano w notatce. Z dokumentu wynika, że rezultaty były niezbyt znaczące, bowiem inwigilacja tych numerów przyniosła _ dane wywiadowcze o niewielkim znaczeniu _.

Po ujawnieniu, że NSA podsłuchiwała telefon kanclerz Niemiec Angeli Merkel _ przeciw USA rośnie na świecie krytyka, wskazująca, że wszelkie korzyści wywiadowcze jakie daje szpiegowanie sojuszników są znacznie mniejsze niż potencjalny uszczerbek dyplomatyczny _ - podkreśla _ Guardian _.

Notatka jest datowana na październik 2006 roku. Przypada więc na połowę kadencji poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha. Szefową Departamentu Stanu była wówczas Condoleezza Rice, a w Pentagonie kończył właśnie urzędowanie ówczesny minister obrony Donald Rumsfeld - wyjaśnia brytyjski dziennik.

_ Guardian _ wspólnie z amerykańskim dziennikiem _ Washington Post _ ujawnił w czerwcu dokumenty Snowdena na temat istniejącego od 2007 roku programu PRISM, czyli inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt Unii zdominowany przez aferę... Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy skrytykował działania USA.
Twórca eBaya rusza na ratunek mediom Pierre Omidyar chce zainwestować 250 milionów euro w nowy projekt.
Snowden przemówił. Zobacz nagranie wideo Edward Snowden na eleganckiej kolacji gdzieś w Moskwie. Nagranie upublicznił portal Wikileaks.
Tagi: afera podsłuchowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz