Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa. Niemcy nie boją się inwigilacji ze strony NSA

0
Podziel się:

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o rzekomym rejestrowaniu na wielką skalę przez NSA rozmów telefonicznych, e-maili i esemesów, temat inwigilacji zdominował niemieckie media.

Afera podsłuchowa. Niemcy nie boją się inwigilacji ze strony NSA
(jonworth-eu/CC/Flickr)

76 proc. ankietowanych nie sądzi, by działania amerykańskich służb mogły mieć dla nich jakieś negatywne skutki. 44 proc. uznało za przesadzoną dyskusję o zagrożeniach ze strony NSA. Jak by nie było, 24 proc. jest bardzo zaniepokojonych inwigilacją, a 32 proc. trochę niepokoi się działaniami amerykańskich instytucji wywiadowczych.

_ - Konsternacja wśród obywateli nie wykracza poza określone granice, choć większość krytycznie ocenia sytuację _ - uważa szefowa instytutu badania opinii publicznej Allensbach, Renate Koecher. Jej instytut przeprowadził ankietę na zlecenie redakcji tygodnika _ Wirtschaftswoche _.

Od początku czerwca, gdy pojawiły się pierwsze informacje o rzekomym rejestrowaniu na wielką skalę przez NSA rozmów telefonicznych, e-maili i esemesów mieszkańców Niemiec, temat inwigilacji ze strony służb amerykańskich zdominował niemieckie media.

Publiczna dyskusja stała się jeszcze bardziej intensywna po ogłoszeniu przez rząd w Berlinie dziesięć dni temu, że NSA kontrolowała prawdopodobnie od dłuższego czasu telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Władze niemieckie zaprotestowały ostro przeciwko tym praktykom, uznając je za nadużycie zaufania. Stosunki niemiecko-amerykańskie uległy wyraźnemu ochłodzeniu.

Instytut Allensbach tłumaczy spokojne podejście Niemców do rewelacji ujawnionych przez byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena ich fatalizmem w ocenie skutków technologicznych procesów zachodzących w świecie. 57 proc. ankietowanych uważa, że ich dane w internecie nie są bezpieczne. Tylko 17 proc. jest przekonanych, że władze państwowe skutecznie chronią informacje o obywatelach znajdujące się w sieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Podsłuchiwanie przyjaciół? Merkel oburzona Niemiecka kanclerz skomentowała sprawę amerykańskich podsłuchów stwierdzając, że zimna wojna już się skończyła.
Snowden będzie zeznawał przeciwko USA? Były analityk CIA jest gotów zeznawać w sprawie inwigilowania przez Amerykanów kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Szefowie wywiadu USA bronią praktyk NSA Szef wywiadu USA James Clapper zapewniał, że sojusznicy USA także prowadzą działania wywiadowcze przeciwko amerykańskim liderom
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)