Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera podsłuchowa coraz bardziej dotyka Camerona

0
Podziel się

Była redaktor naczelna News of the World i The Sun na krótko przed ustąpieniem z kierowniczej funkcji miała otrzymać od premiera SMS-a z wyrazami otuchy.

Afera podsłuchowa coraz bardziej dotyka Camerona
(ec.europa.eu)
bEhyvvlx

Według agencji Press Association Rebeka Brooks, była redaktor naczelna _ News of the World _ i _ The Sun _ na krótko przed ustąpieniem z kierowniczej funkcji w koncernie wydawniczym News International otrzymała od premiera Davida Camerona SMS-a z wyrazami otuchy.

Według agencji 43-letnia Brooks podała się do dymisji (15 lipca ub. r.) w tym samym tygodniu, w którym otrzymała SMS-a od premiera. Powodem jej ustąpienia było ujawnienie, że News International, wydawca tytułów prasowych koncernu News Corp. Ruberta Murdocha, tuszował aferę podsłuchową. Od tego czasu była dwukrotnie aresztowana przez Scotland Yard w ramach policyjnego dochodzenia.

W czasie, gdy Brooks kierowała _ NotW _ (2000-03), haker działający na zlecenie tabloidu włamał się do skrzynki głosowej zaginionej dziewczynki Milly Dowler, którą następnie znaleziono zamordowaną, i skasował niektóre wiadomości po ich odsłuchaniu, by zrobić miejsce dla następnych.

bEhyvvlz

Skłoniło to policję do przyjęcia błędnej hipotezy, że Dowler żyje, i naraziło _ NotW _ na zarzut ingerencji w policyjne śledztwo. Skandal ujawnił _ Guardian _ na podstawie materiałów, które wyszły na jaw na procesie zabójcy dziewczynki.

Informacja o SMS-ie od Camerona zawarta jest w jego uaktualnionej biografii _ Cameron: Practically A Conservative _, której autorami są dwaj dziennikarze - Francis Elliott z _ Timesa _ oraz James Hanning z _ Independent on Sunday _. _ Times _ publikuje ją w odcinkach.

Brooks przedstawiła wszystkie swoje SMS-y, które otrzymała (tych od premiera Camerona nigdy nie skasowała) komisji Lorda Levesona, badającej etyczne aspekty kontaktów polityków z prasą na przykładzie afery podsłuchowej. Przed komisją będzie ona zeznawać w piątek.

Z biografii napisanej przez Elliotta i Hanninga wynika też, że Cameron i Brooks mieszkający w niedalekiej odległości od siebie w hrabstwie Oxfordshire stosunkowo często składali sobie wizyty. Te bliskie kontakty towarzyskie ustały po wyjściu na jaw afery podsłuchowej, ponieważ Brooks nie chciała stawiać Camerona w kłopotliwym położeniu, on zaś ze swej strony chciał móc uczciwie twierdzić, że się z nią nie kontaktował - twierdzi agencja Press Association.

bEhyvvlF

Wcześniej ujawniono, że Brooks gościła Camerona w swojej wiejskiej posiadłości 23 grudnia 2010 r., dwa dni po tym, jak szef rządu odebrał uprawnienia decyzyjne w sprawie planowanego przejęcia telewizji BSkyB przez koncern Murdocha ministrowi, który był przeciwny transakcji.

W marcu Cameron przyznał, że jeździł na policyjnej klaczy wypożyczonej Brooks przez Scotland Yard w latach 2008-10. Oboje są też członkami ekskluzywnego kręgu towarzyskiego, od nazwy miejscowości zwanego Chipping Norton. Należy do niego także córka Ruperta Murdocha - Elisabeth.

Komentatorzy twierdzą, że świadectwo Brooks może być _ potencjalnie wybuchowe _ i przesłonić bieżące kwestie polityczne. Jutro przed komisją Levesona wystąpi były spin doktor Camerona, a zarazem były naczelny _ NotW _ (2003-07), Andy Coulson.

Bliskie kontakty czołowych brytyjskich polityków z obu partii z koncernem News Corp. naraziły ich na zarzut, iż dopuścili do tego, że wpływ mediów Murdocha w brytyjskim życiu politycznym podkopał demokratyczny porządek w kraju.

bEhyvvlG
Czytaj więcej w Money.pl
Chciał 250 tys. za lunch z premierem. Skandal Rozmowa skarbnika partii konserwatywnej z dziennikarzem została sfilmowana z ukrytej kamery i zamieszczona na portalu tygodnika Sunday Times.
Brytyjczycy wycofują się. Pośpiech Camerona Według niego, Wielka Brytania wycofa w przyszłym roku z Afganistanu 500 żołnierzy, zmniejszając w ten sposób swój kontyngent do 9 tys.
bEhyvvma
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)