Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek mieszkaniowy
11.04.2012 13:52

Afera mieszkaniowa. Po raz trzeci nie ruszył proces

Z powodu nieobecności jednego z oskarżonych przed Sądem Okręgowym w Szczecinie po raz trzeci nie rozpoczął się dziś proces w tzw. aferze mieszkaniowej. O nielegalny obrót mieszkaniami oskarżonych jest dziewięć osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Z powodu nieobecności jednego z oskarżonych przed Sądem Okręgowym w Szczecinie po raz trzeci nie rozpoczął się proces w tzw. aferze mieszkaniowej. O nielegalny obrót mieszkaniami oskarżonych jest dziewięć osób.

W grudniu 2011 r. proces nie rozpoczął się, bo na sali rozpraw - podobnie jak w dziś- nie było jednego z oskarżonych. Na kolejnej rozprawie, w lutym br., okazało się, że jeden z oskarżonych nie ma obrońcy. Ponieważ nie było go stać na wynajęcie adwokata, konieczne było ustanowienie obrońcy z urzędu. Kolejny termin rozprawy sąd wyznaczył na 1 czerwca br.

To kolejny akt oskarżenia w tzw. aferze mieszkaniowej w Szczecinie. Prokuratura zarzuciła dziewięciu osobom oszustwa związane z nielegalnym wykupem mieszkań od gminy i późniejszą sprzedażą lokali na wolnym rynku. Grozi za to do ośmiu lat więzienia. Według prokuratury pięciu oskarżonych uczyniło z oszustw stałe źródło dochodów, za co grożą dodatkowe cztery lata więzienia. Prokuratorskie zarzuty sformułowano na blisko 200 stronach.

Wśród oskarżonych jest były wicedyrektor wydziału budynków komunalnych w szczecińskim urzędzie miejskim Andrzej R., który wcześniej usłyszał wyrok za przekroczenie uprawnień w innym procesie dotyczącym tzw. afery mieszkaniowej.

Pięciu oskarżonych przyznało się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze. Sprawa dotyczy Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m131561.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cba;powolywal;sie;na;wplywy;w;ministerstwie,92,0,1016156.html) *Dorabiał, udając zaprzyjaźnionego z resortem * 48-latka, karanego już wcześniej za zabójstwo, zatrzymali w Warszawie agenci CBA. lat 1998-2008; wówczas w Szczecinie nielegalnie wykupiono od gminy 70 mieszkań, które potem trafiły na wolny rynek. Według prokuratury miasto straciło na tym ok. 7 mln zł.

Oszustwa wykryto dzięki przeprowadzonej przez CBA kontroli prywatyzacji mieszkań komunalnych w Szczecinie i zawiadomieniu złożonym przez jeden z urzędów skarbowych. Funkcjonariusze CBA wpadli na trop procederu przejmowania atrakcyjnych mieszkań komunalnych, należących do zadłużonych osób, najczęściej bezrobotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Kontrolę wszczęto w lutym 2006 r. po doniesieniu ówczesnego posła SLD Jacka Piechoty, który nagłośnił sprawę przyznania i wykupu mieszkania komunalnego przez obecnego prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, wtedy rywala Piechoty w wyborach na tę funkcję. Ostatecznie po wyroku sądowym w kwietniu 2009 r. Krzystek zwrócił mieszkanie miastu. W 2000 r. Krzystek był dyrektorem generalnym Urzędu Wojewódzkiego. Przyznano mu wtedy 148-metrowe mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Został on wskazany przez wojewodę zachodniopomorskiego jako jedna z sześciu osób _ niezbędnych dla miasta _, którym na mocy porozumienia gmina-wojewoda przyznawano lokale komunalne.

W trakcie śledztwa, które trwało od 2008 r., przesłuchano ponad 1400 świadków. Łącznie przedstawiono blisko 200 zarzutów, w tym przyjmowania korzyści majątkowych, przekraczania lub niedopełniania obowiązków służbowych oraz oszustwa. Dotychczas w tej sprawie skierowano do sądu 12 aktów oskarżenia przeciwko 34 osobom. Zabezpieczono też mienie oskarżonych o wartości blisko 3,5 mln zł. Oskarżonym grozi od 8 do 12 lat więzienia.

Czytaj więcej o działaniach CBA w Money.pl
Agenci CBA weszli do ministerstwa. Znowu nieprawidłowości? - _ Kontrola dotyczy procedur podejmowania decyzji w kwestii zamówień publicznych _ - tłumaczy rzecznik CBA.
Będzie czwarte śledztwo na stadionie na Euro? W 2011 roku CBA przeprowadziło kompleksową kontrolę dotyczącą budowy stadionu miejskiego w Poznaniu.
Mirosław Drzewiecki chce 50 tysięcy złotych _ Minister utrzymywał przestępcze kontakty z gangsterami z grupy pruszkowskiej. _ - twierdził były szef CBA.
Tagi: rynek mieszkaniowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz