Notowania

wiadomości
21.05.2014 21:30

Afera metanolowa w Czechach. Surowe wyroki

Użyty przez oskarżonych alkohol metylowy pochodził z płynu do spryskiwaczy do szyb.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rennett Stowe/Flickr)

Dożywocie dla dwóch osób oraz kary wieloletniego więzienia dla dziesięciu głównych uczestników czeskiej afery metanolowej. W sumie w sprawie tej oskarżono 31 osób. W Czechach po wypiciu skażonego alkoholu 48 osób zmarło, około 80 trafiło do szpitala.

Na kary dożywotniego więzienia zostali skazani główni bohaterowie afery metanolowej - Rudolf Fian i Tomasz Krzepela, którzy zajmowali się produkcją i organizowaniem sprzedaży podrabianego alkoholu. Główny dystrybutor produktów Jirzi Vacula, który przyznał się do winy i współpracował z policją, będzie musiał odsiedzieć 15 lat.

Fian, przedsiębiorca branży gastronomicznej, oraz Krzepela, właściciel firmy Carlogic produkującej kosmetyki samochodowe, obydwaj pochodzący z kraju (województwa) morawsko-śląskiego, przewodzili grupie, która świadomie przygotowała trującą mieszankę i wprowadziła ją na rynek przez dostawcę ze Zlina.

Użyty przez nich alkohol metylowy pochodził z płynu do spryskiwaczy do szyb. Mężczyźni kupili płyn legalnie i wyprodukowali z niego tony trującej substancji, którą sprzedali dostawcom spirytualiów. Pozostałych siedmiu oskarżonych otrzymało kary więzienia od 8 do 21 lat.

Odczytanie samego wyroku trwało prawie godzinę, uzasadnienia tyle samo. Wszyscy skazani już odwołali się od wyroku bądź zapowiedzieli apelację. Jak powiedział Czeskiej Telewizji prokurator Roman Kafka, było do przewidzenia, że sąd wymierzy głównym oskarżonym tak wysokie kary. Jednocześnie prokurator zapowiedział, że rozważy, czy będzie składać apelację.

Sędzia Radomir Koudela ogłaszając wyrok podkreślił, że skazani zdawali sobie sprawę, że nielegalna produkcja i dystrybucja skażonego alkoholu może spowodować nawet śmierć spożywających go ludzi.

Afera metanolowa wybuchła w Czechach jesienią 2012 roku i kosztowała w całym kraju życie 48 osób. Ponadto blisko 80 osób hospitalizowano, a wiele z nich odniosło trwały uszczerbek na zdrowiu. Efektem afery była dwutygodniowa prohibicja oraz całkowita blokada eksportu czeskiego alkoholu. Policyjne śledztwo zakończyło się największym aktem oskarżenia w historii czeskiej kryminalistyki.

Wyrok dożywotniego więzienia jest najwyższą karą w Czechach; otrzymują ją głównie seryjni mordercy. Według statystyk czeskiego więziennictwa karę tę odsiaduje obecnie 46 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Czechy torpedują ważny pomysł Polski Do projektu dokumentu rządu Bohuslava Sobotki dotarła agencja Reuters.
Czeska prawica kwestionuje przyjęcie euro Czesi nie są niezadowoleni, a większości z nich sprawy unijne w ogóle nie interesują i nie rozumieją o co chodzi z Parlamentem Europejskim.
Poważne problemy na Słowacji i w Czechach Silne deszcze i wichury spowodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym oraz awarie energetyczne.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz