Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera lobbingowa w Wielkiej Brytanii. Zajmie się nią Scotland Yard

0
Podziel się:

Afera cash-for-access wyszła na jaw pod koniec marca, gdy ujawnili ją dziennikarze Sunday Timesa.

Afera lobbingowa w Wielkiej Brytanii. Zajmie się nią Scotland Yard
(Dave Pearson/CC/Flickr)
bFggPKcB

Scotland Yard postanowił wszcząć dochodzenie ws. afery lobbingowej w reakcji na doniesienia, że skarbnik Partii Konserwatywnej Peter Cruddas oferował lobbystom płatny dostęp do premiera i wpływowych członków rządu.

Afera (cash-for-access) wyszła na jaw pod koniec marca, gdy ujawnili ją dziennikarze _ Sunday Timesa _ podający się za zagranicznych inwestorów. Rozmowa, w której Cruddas wymienił kwotę 250 tys. funtów na fundusz partii w zamian za zaproszenie na prywatny lunch z premierem w jego siedzibie na Downing Street została sfilmowana z ukrytej kamery.

Brytyjskie prawo wyborcze zabrania partiom politycznym przyjmowania dotacji od zagranicznych inwestorów, w tym przypadku miały to być pieniądze z Liechtensteinu.

bFggPKcD

Na spotkaniu Cruddasa z domniemanymi inwestorami dyskutowano o sposobach obejścia zakazu, m. in. poprzez ustanowienie fasadowej spółki zależnej w W. Brytanii lub posłużenie się podstawionymi obywatelami brytyjskimi.

Cruddas podał się do dymisji tłumacząc, że z jego strony były to _ czcze przechwałki _ i nic więcej. Premier David Cameron odciął się od niego i zarządził dochodzenie wewnątrzpartyjne. Cruddas był jednym z największych finansistów Partii Konserwatywnej.

Komisja Wyborcza badająca sprawę _ przechwałek _ Cruddasa poinformowała dziennik _ The Independent _, że Scotland Yard uznał sprawę za poważną, a Komisja gotowa jest służyć mu ekspertyzą.

Komentatorzy zwracają uwagę, że wiadomość o wszczęciu dochodzenia została ogłoszona w politycznie trudnym okresie dla Camerona. W najbliższym tygodniu wraz z ministrem finansów George'em Osborne'em będzie składał wyjaśnienia przed komisją lorda Levesona badającą kontakty polityków z wielkim biznesem medialnym w związku z aferą podsłuchową.

bFggPKcJ

Cameron i Osborne będą pytani o swoje bliskie kontakty z imperium mediów Ruperta Murdocha - News Corp. oraz o okoliczności wyznaczenia Andy Coulsona na dyrektora komunikacji w urzędzie premiera po wyborczym zwycięstwie konserwatystów w maju 2010 r. Coulson ustąpił z tej funkcji na początku 2011 r. W latach 2007-10 był spin doktorem Camerona - wówczas lidera opozycji.

Coulson kierował wchodzącą w skład imperium Murdocha gazetą _ News of the World _ w latach 2003-07. Ustąpił na kilka tygodni przed skazaniem reportera tabloidu i współpracującego z nim hakera za włamania do skrzynek głosowych osób z otoczenia księcia Williama.

Inny wątek dochodzenia komisji Levesona dotyczy okoliczności niedoszłego przejęcia telewizji BSkyB przez brytyjską filię News Corp - News International, czemu, jak wyszło na jaw, po cichu sprzyjał minister ds. kultury, mediów i sportu Jeremy Hunt.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys strefy euro. Obama też ma swoje zdanie Prezydent USA i premier Wielkiej Brytanii rozmawiali wczoraj na temat kryzysu zadłużenia w Europie i zbliżającego się szczytu G20.
Rzecznik premiera Anglii aresztowany Rzecznik premiera Davida Camerona miał składać fałszywe zeznania.
Chciał 250 tys. za lunch z premierem. Skandal Rozmowa skarbnika partii konserwatywnej z dziennikarzem została sfilmowana z ukrytej kamery i zamieszczona na portalu tygodnika Sunday Times.
bFggPKde
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)