Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera korupcyjna w Turcji. To "polityczny spisek"

0
Podziel się:

Turecka policja formalnie aresztowała w Stambule osiem osób, które zostały zatrzymane w tym tygodniu w związku z zarzutami o korupcję.

Afera korupcyjna w Turcji. To "polityczny spisek"
(Mikdam/Dreamstime)

Stanowiska straciło kolejnych 14 szefów komend policji w Ankarze - podały dzisiaj tureckie media, telewizje NTV i CNN Turk.

Według agencji Antolia, wśród aresztowanych jest brat burmistrza zabytkowej dzielnicy w Stambule, który jest matecznikiem premiera Recepa Tyyipa Erdogana. Prokuratura nie ujawniła tożsamości aresztowanych.

27 osób jest przesłuchiwanych. W ramach śledztwa policja zatrzymała w ostatnich dniach 52 osoby, w dyrektora państwowego banku Halk Bankasi oraz synów trzech ministrów: spraw wewnętrznych Muammera Guelera, ministra gospodarki Zafera Caglayana oraz ministra ochrony środowiska i urbanizacji Erdogana Bayraktara.

Turecka policja prowadzi rozległe dochodzenie w sprawie korupcji, które grozi skandalem i zdyskredytowaniem rządu Erdogana na kilka miesięcy przed wyborami. Sam premier powtarza z naciskiem, że cała ta kampania antykorupcyjna to polityczny spisek i _ brudna operacja _, która ma zdyskredytować rząd.

Rząd zwolnił już kilkudziesięciu wysokiej rangi oficerów policji w Ankarze i Stambule, w tym szefa stambulskiej policji Huseyina Capkina; wśród zwolnionych są osoby, które nadzorowały śledztwo w sprawie korupcji i naloty policji. Opozycja zarzuca rządowi, że jest to próba zatuszowania skandalu związanego z korupcją.

W marcu w Turcji mają się odbyć wybory, postrzegane jako wotum zaufania dla rządzącej od 11 lat formacji premiera Erdogana, Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Wielu politologów uważa, że śledztwo ws. korupcji może być elementem walki politycznej między rządem premiera a wpływowym duchownym tureckim Fetullahem Gulenem, którego ruch o nazwie Hizmet (Służba) popierał partię premiera od 2002 roku, ale ostatnio zerwał ten sojusz.

AFP nazywa aferę korupcyjną _ elementem bratobójczej walki _ między islamskim bractwem Gulena a konserwatywnym, islamskim rządem. Uważa się powszechnie, że członkowie Hizmetu mają w Turcji rozległe wpływy w policji i sądownictwie; utrzymują też, że Hizmet ma miliony zwolenników.

Sam Gulen, który mieszka w USA poinformował przez swojego prawnika, że _ nie ma nic wspólnego z toczącym się śledztwem, ani żadnych informacji o osobach, które je prowadzą _.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandaliczne zachowanie studentów z Turcji Policja w Oświęcimiu zatrzymała dwójkę tureckich studentów, którzy pod bramą główną obozu z napisem "Arbeit macht frei" robili sobie zdjęcia w pozie hitlerowskiego pozdrowienia.
Korupcja przy budowie A1. Kolejne zatrzymanie Zatrzymanie ma związek z przekazaniem co najmniej 8 tysięcy złotych łapówki w 2008 roku.
Afera przetargowa. Kolejne aresztowania Przetarg na bezprzewodowe czytniki linii papilarnych policja rozstrzygnęła przed rokiem. Okazało się, że oferenci działali w zmowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)