Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Żona prezesa przesłuchiwana w prokuraturze

0
Podziel się:

W październiku Katarzyna P. usłyszała osiem zarzutów w głównym śledztwie dotyczącym spółki Amber Gold.

Afera Amber Gold. Żona prezesa przesłuchiwana w prokuraturze
(Adam Guz/Reporter)

W łódzkiej prokuraturze okręgowej przesłuchiwana jest dziś żona prezesa Amber Gold - Katarzyna P., podejrzana m.in. o naruszenia ustawy o rachunkowości i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Według śledczych przesłuchanie _ ma charakter uzupełniający _.

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania, przesłuchanie Katarzyny P. rozpoczęło się przed godz. 9.30. _ - Przesłuchanie podejrzanej ma charakter uzupełniający. Prokuratorzy chcą jej zadać dodatkowe pytania _ - powiedział Kopania. Zaznaczył, że - jeśli to będzie możliwe - więcej informacji poda po przesłuchaniu.

W październiku Katarzyna P. usłyszała osiem zarzutów w głównym śledztwie dotyczącym spółki Amber Gold. Jest podejrzana o naruszenia ustawy o rachunkowości, naruszenia kodeksu spółek handlowych oraz wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Zarzuty dotyczą lat 2008-2012 i łączą się z funkcjonowaniem trzech spółek związanych z Amber Gold, w których Katarzyna P. pełniła funkcje prezesa lub wiceprezesa.

Kobieta podczas pierwszego przesłuchania nie przyznała się do zarzucanych czynów. Grozi jej kara do trzech lat więzienia. Zastosowano wobec niej dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Łódzka prokuratura skierowała w czwartek do Sądu Okręgowego w Gdańsku wniosek o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla prezesa Amber Gold Marcina P. Jest on podejrzany m.in. o oszustwo znacznej wartości i prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej.

Marcin P. przebywa w areszcie w Piotrkowie Tryb., czas aresztowania upływa mu 28 listopada; na swój wniosek otrzymał status więźnia _ szczególnie chronionego _. Śledczy motywuje wniosek o przedłużenie aresztu grożącą podejrzanemu surową karą oraz zachodzącą obawą matactwa z jego strony. Wraz z wnioskiem do sądu przekazano 260 tomów akt śledztwa.

W sierpniu gdańska prokuratura przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. w sumie siedem zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu na kwotę 50 mln zł, a także zarzut oszustwa znacznej wartości; przyjęto, że działał on w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc ze swej działalności stałe źródło dochodu. Może mu grozić za to kara do 15 lat więzienia.

Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzi łódzka prokuratura okręgowa i ABW. Dotąd do śledczych zgłosiło się już ponad 10 tys. poszkodowanych przez firmę Amber Gold, którym jest ona winna co najmniej ponad 400 mln zł; nadal trwa szacowanie tej kwoty. Śledczy spodziewają się kolejnych zawiadomień od pokrzywdzonych o popełnieniu na ich szkodę przestępstwa.

Prokuratura nadal ustala źródła finansowania spółki - skąd pochodziły środki będące podstawą do rozpoczęcia działalności Amber Gold, jakie spółka miała dochody i jak wydatkowała pozyskiwane środki finansowe. Trwają analizy dotyczące ponad 230 rachunków bankowych.

Funkcjonariusze ABW oraz prokuratorzy - obok pokrzywdzonych - przesłuchują w ostatnim czasie pracowników centrali Amber Gold oraz oddziałów firmy. Szacuje się, że konieczne będzie przesłuchanie nawet 500 byłych pracowników spółki.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

We wrześniu Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold spółki z o.o. w Gdańsku. Sąd wezwał jej wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności do sędziego komisarza w sądzie w Gdańsku - mają oni na to czas do 25 grudnia. Według sądu łączna liczba wierzycieli wynosi co najmniej 15 tys., a wartość wymagalnych zobowiązań to ok. 700 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwrot w sprawie Amber Gold? Prokurator chce... Ujawniono nowe szczegóły ze śledztwa. Dotąd zgłosiło się już ponad 10 tys. poszkodowanych.
Już ponad 10 tysięcy osób poszkodowanych ws. Amber Gold Szacuje się, że firma jest im winna ponad 400 mln zł. Będzie wniosek o przedłużenie aresztu dla prezesa spółki, Marcina P.?
Będą kolejne przesłuchania ws. OLT Express Łódzka prokuratura okręgowa bada, czy mogło dojść do wyrządzenia szkody w mieniu portu lotniczego w Gdańsku w związku z rozliczeniami pomiędzy portem a spółką OLT Express. Śledczy zapowiadają kolejne przesłuchania w tej sprawie.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)